Türkiye’de Ekonomiyi Düzeltecek Çözüm Doğal İktisat Döngüsü Nedir

Türkiye'de Ekonomiyi Düzeltecek Çözüm Doğal İktisat Döngüsü Nedir

Türkiye’de Ekonomiyi Düzeltecek Çözüm Doğal İktisat Döngüsü Nedir

İçinde bulunduğumuz sistem, faize dayalı bir sistemdir. Sistemin kendisi yapısı gereği faizi üretmektedir. Bu sistemi sorgulayıp değiştirmeden faizle mücadele etmek ekonomiyi düzeltmek mümkün değildir.

Mevcut ekonomik sistemin ne olduğunu anlamadan faiz anlanamaz ve faiz ile mücadele edilemez.

2008 yılındaki küresel finans krizi ile mevcut ekonomik sistem çökmüştür. Sistem, faizden dolayı çökmüştür. Faizin ne büyük bir bela olduğunu neredeyse bilmeyen yoktur.

Küresel elitler, yerine koyacakları bir yapıda anlaşamadıkları için, geçici çözümlerle bu sistemi zar zor ayakta tutmaya çalışmaktadır. Bunun için şimdilik kullandıkları iki araçtan birincisi borç transferi, ikincisi de katılım bankacılığıdır.

Borç transferi, küresel elitlerin faizlerini ödemede zorluk çektikleri fonlarını Batılı ülkelerden alıp gelişmekte olan ülkelere daha yüksek faizlerle transfer etmeleri operasyonudur.

Batıda yüzde 2 ile bekletilen 100 milyon dolar, Türkiye’ye yüzde 14 oranla transfer edilirse, hem batıdaki yükümlülükleri karşılanmış olur hem de en az yüzde 10 faiz kârı olur. Örneğin, bu şekilde Türkiye’ye gelen sindikasyon kredilerinin neredeyse tamamı böyledir ve bu fonların en büyük müşterisi devlettir. Devlet, aldığı borçların faiz ödemelerini zamana yayarak, vatandaşlarının tamamından aldığı vergilerle ödemeye çalışmaktadır. Halihazırda devlet bu şekilde milleti 2045 yılına kadar borçlandırmıştır.

Yani halk, idarecilerin kendilerine sormadan aldıkları borçları faizleriyle birlikte geri ödemek mecburiyetinde bırakılmaktadır.

Küresel finans elitlerinin ürettiği ikinci araç ise katılım bankacılığıdır. Batı bankacılık mekanizması açısından katılım bankacılığı ile diğer bankacılık işlevleri arasında hiçbir fark yoktur. Küresel finans elitler açısından, bu araç özellikle İslam dünyası için paha biçilmez bir araçtır. İslam dünyasının küresel finans kapitale tam teslimiyetini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

Sn. Cumhurbaşkanımızın faiz sorgulaması sistem sorgulamasına dönüşmeli ve sistem temelden yeniden yapılandırılmalıdır. Bu yeniden yapılandırmanın bir dönüşüm süreci olarak kurgulanması da mümkündür.

Mevcut küresel finans sistemi çökmüştür. Bu sistemin DB, IMF, BIS, FED, ECB, rating kuruluşları ve hatta BM gibi en önemli aktörleri kendilerini ayakta tutmak için borç transferi yapmaya çalışmaktadır.

Mevcut borca dayalı para sistemi lağvedilip yerine taban ekonomisini yerleştirecek adil bir sistem kurulmadığı müddetçe daha çok gitgeller yaşanır. Sonra, küresel elitlerin kurguladıkları alt sistemlere entegre oluruz. Önemli olan bu işin sistem boyutunu yakalayabilmektir. Çünkü parayı üreten sistemin ta kendisidir ve faiz sistemdedir sistemiktir.
kaynak: www.metegundogan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir