Sokaklarda Gürültü Çıkaranlar Nereye Şikayet Edilir

Sokaklarda Gürültü Çıkaranlar Nereye Şikayet Edilir

Özellikle yaz mevsimlerinde çocuklar sokakta bağırarak top oynamakta ve torpil gibi patlayıcı maddeler atarak gürültü çıkarmaktadır.

Ayrıca araçlarına ses yükselteci takan seyyar satıcılar ve hurdacılar günün her saatinde yüksek sesle vatandaşları rahatsız etmektedir.

Bunlardan en çok rahatsızlık duyanlar evlerinde yatalak hasta bulunanlar, bebekler, çocuklar ve öğrenciler ile gece çalışıp gündüz dinlenenler olmaktadır.

Çevre kanununun 14. maddesine göre kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü çıkarılması yasaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yönetmeliğine göre; Yüksek sesle bağırarak ve ses yükseltici hoparlörlü araçlarla ya da durarak satış, reklam, ilan ve müşteri çağırma maksadıyla bağırıp çağırmak, korna çalmak yasaktır.

Korna sesinin gürültü seviyesi 120 desibeldir. Günde 7,5 dakika boyunca bu seviyedeki gürültüye maruz kalmak işitme kaybına yol açabilir. Siz de gereksiz kornadan vazgeçerek bu harekete destek olabilir, gereksiz korna çalanları bulunduğunuz ildeki polis veya jandarma birimlerine bildirebilirsiniz.

Yasaları ihlal edenler belediye zabıtalarına ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ALO 181 Gürültü Şikayet hattını arayarak şikayet yapılabilir.

Hangi gürültü için nereye şikayet edilir?

Her Geçen Gün Artan Gürültü Kirliliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir