İçeriğe geç

Şifalı Osmanlı Şerbetleri Unutuldu Zararlı Kimyasal İçecekler Sıklıkla Tüketiliyor

Şifalı Osmanlı Şerbetleri Unutuldu Zararlı Kimyasal İçecekler Sıklıkla Tüketiliyor

Şifalı Osmanlı Şerbetleri Unutuldu Zararlı Kimyasal İçecekler Sıklıkla Tüketiliyor

Geleneksel içeceklerimiz olan şifalı şerbetler unutuldu. Zararlı kolalı içecekler ve meşrubatlar yaygınlaşınca kaybolmaya başlayan şifalı içeceklerden şerbetler Türk mutfak kültüründe çok önemli bir yere sahip ve 4 mevsim tüketilebiliyor.

Geleneksel şerbetler sıcak yaz günlerinin serinleticisi ve sağlık dağıtıcısı.

Geleneksel Türk mutfağında yer alan; Demirhindi, Kızılcık, Lohusa, Zambak, Tarçın, Gelincik, Hibiskus, Kakule, Koruk, Menekşe, Reyhan, Safran, Sirkencübün, Meyan, Meyveler gibi onlarca çeşidi bulunan, şerbetleri özellikle gençler yeniden tatmazsa ve kimyasal içerikli zararlı kanserojen katkılı kolalı içecekler, hazır meyve suları ve meşrubatları tüketmeye devam ederse sağlıklarını erken yaşlarda bozacak. Yaygın satışı olmadığı için şerbetler tüketilemiyor ancak insanlar bilinçlenirse pis kimyasal katkı içerikli böcekli içecekler yerine şerbetlere yönelir.

Bazı şerbetler bol vitamin ve mineral içerirken, bazıları da yağ yakıcı ve toksinlerden arındırıcı, sindirimi ve uyku düzenleyici özellikler gösterir.

Şerbetler yaz aylarında serinletici olarak içilebileceği gibi, yemek ile beraber de tüketilebiliyor. Şerbet içeriğinde bulunan bitki ya da meyveler sağlık açısından çok faydalı.

Şerbetler, içerdikleri meyvelere göre vitamin takviyesi sağlar. C vitamini, böğürtlen, çilek gibi meyvelerden yapılan lezzetli şerbetler karşılayabilir.

Bileşiminde bulunan çiçek ya da meyve özlerinin uygun yöntemlerle üretilmesiyle besin değeri kaybı olmadan, tercihe göre az şekerli olarak da tüketilebilen şerbetlerin unutulmaması, var olan tüketiminin artırılması için sadece yetişkin ve yetişkin üzeri yaşta olanların değil, genç bireylerin de üzerine düşeni yapması gerekiyor.

Kola İçmenin Zararları Kola Hangi Maddeleri İçerir ve Neden Zararlıdır

Türkiye’de Böcek Kullanılarak Üretilen Gıdalar ve Ürünler

Aroma Doğala Özdeş Aroma Yazan Meyve Suyu Kimyasal İçeriklidir Almayın

Yazın En Sık Tercih Edilen Meyvesinden Üzüm ve Suyu Çok Şifalı

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Şifalı Osmanlı Şerbetleri Unutuldu Zararlı Kimyasal İçecekler Sıklıkla Tüketiliyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir