Almanya’da Sol Eğilimli Hükümet İhtimali İş Adamlarının Parasını İsviçre’ye Kaçırmasına Neden Oldu

Almanya'da Sol Eğilimli Hükümet İhtimali İş Adamlarının Parasını İsviçre'ye Kaçırmasına Neden Oldu

Almanya’da Sol Eğilimli Hükümet İhtimali İş Adamlarının Parasını İsviçre’ye Kaçırmasına Neden Oldu

Almanya’da Merkel’in görev süresi doluyor ve 26 Eylül’de seçime gidiliyor.

Küçük bir parti olmasına karşın SPD ve Yeşiller’in oyları yükselince onlarla koalisyon yapma ihtimali doğan Sol Parti (Die LINKE) bir anda dikkatleri üzerine çekti.

Anketlere göre Almanya’da SPD (Sosyal Demokrat Parti), Grüne (Yeşiller), Die Linke (sol parti) gibi sol eğilimli bir koalisyon hükümeti kurulacak ve yeni Başbakan Olaf Scholz olacak. (1)

Almanya’da pandemi sonrası yoksulluk artarken kiraların da yükselmesiyle sol eğilimli partiler zenginlerden yüksek vergi alınacağı yönünde vaatlerde bulunmaya başladı ve karşılığı gelmeye başladı.

Alman milyonerler servetlerinden endişe ediyor. Bu nedenle paralarını İsviçre bankalarına aktarıyorlar. Pazar günkü seçimde Sol eğilimli koalisyon iktidara gelirse, servet vergisi getirilecek ve mevzuat sıkılaştırılacak.

İsviçre’de kapsamlı operasyonları olan bir Alman vergi avukatı “Alman süper zenginler için bu sıcak bir konu. Girişimci aileler endişeli” dedi.

İsviçre bankalarına yapılan transferler, birçok zengin insanın İsviçre’yi servetlerini depolamak için çekici bir yer olarak kullandığını gösteriyor. İsviçre, bu tür işlemler söz konusu olduğunda dünyanın en “çekici” ülkesidir. Dünyada başka hiçbir ülkede bu kadar çok denizaşırı varlık yok ve 2020 yılında daha da fazla giriş gördü. İsviçre’nin siyasi istikrarı, jeopolitik gerilimler ve pandemik krizle ilgili endişeler bağlamında daha da fazla müşteriyi kendine çekti.

Bank for International Settlements tarafından yayınlanan veriler, Alman hane halkı ve şirketlerinin İsviçre bankalarında yaptıkları mevduatın 2021’in ilk çeyreğinde neredeyse 5 milyar dolar artarak 37,5 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Varlık yönetimi firması LGT İsviçre Avrupa Direktörü Florian Dürselen, “Başta girişimciler olmak üzere birçok varlıklı Alman seçimin sonucu ne olursa olsun Almanya’da sola doğru bir kayma olmasından korkuyor” dedi.(2)

(1) zdf.de/nachrichten/politik/politbarometer-bundestagswahl-union-spd-gleichauf-100.html
(2) romanialibera.ro/economie/economie-international/milionarii-germani-isi-muta-averile-in-elvetia-inaintea-alegerilor-de-duminca/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir