Zararlı Programlardan Korunmak İçin Tavsiyeler

Zararlı Programlardan Korunmak İçin Tavsiyeler

Bilgisayarları yavaşlatan, dosyaları bloke eden, internet trafiğini arttırarak yavaşlatan ve kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışan zararlı yazılımlardan korunmanın basit ipuçları bu yazımızda yeralıyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan fidye yazılımları Türkiye’de artış gösterdi. Kasım ayında dünya çapında yüzde 22 oranla en çok saldırı alan 2. ülke oldu. Bu zararlı yazılımlar bilgisayara bulaştığında hem bilgisayarı hemde dosyaları kilitleyerek kullanıcılardan para karşılığında kilitlerin kaldırılacağını belirtiyor.

Fidye isteyen bu programların bilgisayara bulaşması için bilgisayar hırsızları tarafından kullanıcıya bağlantılar ya da e-postalar gönderiliyor. Kullanıcı bu bağlantılara merak edip tıkladığı anda bu zararlı yazılımlar bilgisayara kuruluyor ve yazılımın kurulduğunu kullanıcı anlayamıyor.

Trend Micro güvenlik firmasının tavsiyeleri şu şekilde;
Size gönderilen e-postaların kimden geldiğini detaylardan kontrol edin, bağlantılara tıklamayın ve dosyaları indirmeyin.

Bilgisayarınızda çalışan otomatik uygulamaları durdurun. Örneğin bir siteye girdiğinizde müzik veya videoların otomatik başlatmasını ayarladıysanız zararlı programlara karşı bilgisayarınızda zaaf oluşur.

Akıllı telefon ya da e-postalara gelen hediye puan ve promosyon tekliflerini gönderenden emin olmadan açmayın.

Her yeni çıkan mobil uygulamayı cihazlarınıza yüklemeyin güvenliğinden emin olmak için antivirüs programlarıyla taratın ondan sonra cihazlarınızda kullanın.

Antivirüs ve güvenlik proramları kullanın.

Sosyal paylaşım hesaplarınızı herkese açık tutmayın tanımadığınız kişilere erişimlerinizi kısıtlayın.

E-devlet gibi uygulama ve portalları kullanırken bağlantı adreslerinde bulunan güvenlik simgelerini kontrol edin. Doğru siteye bağlandığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir