Venezuela Ülkesindeki Altını İşlemesi ve Paraya Çevrilmesi İçin Türkiye’ye Gönderdi

Venezuela Ülkesindeki Altını İşlemesi ve Paraya Çevrilmesi İçin Türkiye'ye Gönderdi
Venezuela Ülkesindeki Altını İşlemesi ve Paraya Çevrilmesi İçin Türkiye’ye Gönderdi

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, ülkede kamu maden firmalarıyla küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altının işlenmesi ve paraya çevrilmesi için Türkiye’ye gönderildiğini çıkarılan altınlarının artık Türkiye’de rafine edileceğini, Venezuela Merkez Bankası ile Türkiye arasında anlaşma imzalandığını ve yasadışı bir durum olmadığını açıkladı.

Victor Cano şu açıklamayı yaptı:
Eskiden sertifikalandırma süreci İsviçre’de yapılırdı, artık yapmıyoruz. Bu süreç artık müttefik ülkelerde yapılıyor. İsviçre’ye altını yolladığınızı, onların da yaptırımlar yüzünden altınınızı tuttuğunu düşünün, dedi.

Rus Cavez Merkezi genel direktörü Egor Lidovskoy’a göre; Maduro altınlarını Türkiye’ye göndermekle doğru yaptı çünkü İsviçre Amerika’ya oldukça bağlı bir ülke ve yaptırımların uygulanması halinde, Venezuela’nın zenginliklerini gasp edebileceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu konuda İsviçre çok güvenilemez bir ülke, gerçi Avrupa’nın diğer ülkeleri de öyle. Avrupa ülkeleri kendi bağımsız ulusal politikasını yürütemiyor.

Venezuela büyük bir baskı altında ve dürüst ve açık işbirliğine hazır Türkiye, Rusya ve Çin gibi ortak arıyor. Bu ülkeler uluslararası camiada güvenilebilecek ülkeler, ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir