İçeriğe geç

Türkiye süt üretiminde Avrupa’da 7. Sırada

Türkiye süt üretiminde Avrupa'da 7. Sırada
Türkiye’de 2013 yılında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı yaklaşık 7,9 milyon ton olmuştur. Avrupa Birliği (AB) Ülkelerinde ise bu üretim yaklaşık 140,4 milyon tondur ve Türkiye bu üretimi ile AB ülkeleri arasında 7. sırada yer almaktadır.

Ülkemizde ticari işletmeler tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi 2013 yılında bir önceki yıla göre %3,8 oranında artarak yaklaşık 1,3 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. AB Ülkelerinde ise içme sütü üretim miktarı yaklaşık 31 milyon ton olmuştur. Türkiye AB Ülkeleri arasında 7. sırada bulunmaktadır.

AB Ülkelerindeki içme sütü üretimin büyük kısmı Birleşik Krallık (6,9 milyon ton), Almanya (5,1 milyon ton), İspanya (3,6 milyon ton), Fransa (3,6 milyon ton), İtalya (2,5 milyon ton) ve Polonya (1,6 milyon ton) tarafından gerçekleştirilmiştir.

Süt ürünleri üretimi içinde önemli yere sahip olan peynir üretimi 2013 yılında bir önceki yıla göre %6,4 oranında artarak yaklaşık 600 bin ton olmuştur. AB Ülkelerinde ise bu üretim yaklaşık 8,5 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Türkiye bu üretimi ile AB Ülkeleri arasında 6. sırada yer almaktadır.

Peynir üretiminde Almanya 2,3 milyon ton, Fransa 1,8 milyon ton, İtalya 955 bin ton, Hollanda 793 bin ton ve Polonya 744 bin ton üretimle AB Ülkeleri arasında ilk beş sırayı paylaşmaktadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Ekonomi

Türkiye süt üretiminde Avrupa’da 7. Sırada Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir