Teknoloji Evliliği Değiştirdi

Teknoloji Evliliği Değiştirdi

Teknoloji Evliliği Değiştirdi

Doç. Dr. Emine Durmuş şunları ifade etti:
Evlilik hemen her alana bulaşan bir konudur. Örneğin; iktisat, hukuk, din, sosyoloji ve felsefe gibi konuları içine alır. Hayatınıza birini alma, bir aile oluşturmaya ilişkin bulunulan bir dönemdir. Aslında biz eş seçerken belli bir kararı veririz. Karşı cinste ne arıyoruz ve kendimizde ne buluyoruz onlara bakmalıyız. Bunun öncesinde bizim beğenip beğenmediğimiz ve yaşadığımız olumlu veya olumsuz özelliklerle ilgili bunların altında yatan nedenlere bakmalıyız.

Evlilik tarihi Mezopotamya’ya dayanıyor ve kurum olarak ortaya çıkmadan önce farklı toplumlarda eş seçimi çeşitli şekillerde oluyordu. Evlilik aslında kişilerin birbirlerini seçmesi değil toplumların, ailelerin ya da kültürlerin seçimidir ve tercihler bu kıstaslar doğrultusunda yapılırdı.

Evlilik her dönemde değişmesine rağmen vazgeçilmez bir yakınlık ve bağlama ihtiyaç duyar. Karşı cinsle buluşma ve ilişki boyutu, teknolojik gelişmeyle birlikte değişti.

Evlilik söz konusu olduğunda insanlar; karşı cinsin fiziksel, ruhi, ailevi, dini, toplumsal özelliklerini göz önünde bulundurarak tercihlerde bulunur. Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen hayat tarzının evlilik kurumunun doğmasında ve yürütülmesinde de değişiklikler meydana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir