Tavalarda Kullanılan PTFE PFOA PFIB Nedir

Tavalarda Kullanılan PTFE PFOA PFIB Nedir

Tavalarda Kullanılan PTFE PFOA PFIB Nedir

Teflon, politetrafloroetilen(PTFE) polimerin ticari adıdır. Isıya, kimyasal maddelere, elektriğe, sürtünmeye dayanıklı ve hiçbir maddeye yapışmaz.

Politetrafloroetilen(PTFE) Teflon ürünleri yapımında kullanılan sentetik polimerdir. Kişisel tüketim ürünleri, dokuma ürünleri, yalıtım malzemeleri, yarı iletken malzemelerin yapımı, kimyasal maddeler ve mutfak ürünleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Amerika’da yapılan araştırmalar, Teflonun ana maddesi olan PTFE’nin toksik olduğunu ve kanser yaptığını açığa çıkardı. Bu nedenle Amerikada Teflon üreticisi Du Pont milyonlarca dolarlık tazminatları ödemeye mahkum edilmiştir.

Perflurooctanoic Acid(PFOA) maddesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. PFOA maddesi, teflon ve diğer yapışmaz yüzeylerin, şekerleme ambalajlarının, patates kızartması ve pizza kutularının, kağıt tabakların ve lekelere dayanıklı halıların üretiminde kullanılıyor. Yapışmayan tavaların, yapışmamasını sağlayan madde budur. Teflon vb yapışmayan yüzeyli tavalarda bulunan bir kimyasal madde, kana karışabiliyor. Hatta, yeni doğan bebeklerin kanında bile çıkabiliyor. Çevre kuruluşu EPA’ya göre, PFOA’nın kanserojen olması muhtemeldir. Yapışmaz teflon tavaların bir kısmı 230 dereceden itibaren kanserojen bir kimyasal madde olan PFOA yayabiliyor. Sıcaklığın 350 dereceyi geçmesi durumunda bu kimyasalın riski çok yüksektir. Böylece PFOA kimyasalı tavadan gıdaya ve havaya geçmektedir.

Perfloroizobutan(PFIB) PTFE’nin yüksek sıcaklıkta yıkılmasından ortaya çıkan bir floroolefindir. Savaş gazı olarak kullanılmaktadır. En önemli etkilenim yolu solunum sistemidir. Yüksek konsantrasyonlar gözlerde, burun ve boğazda irritasyona sebep olmaktadır. Akciğerler hedef organdır.

Amerika’daki bağımsız gözlem kurumu, Çevre Koruma Kurumu’nun hayvanlar üzerinde yaptığı deneylere göre teflona yapışmama özelliğini veren C-8 adlı kimyasal, insanlarda kanserojen etki yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir