Sınav Kaygısı Nedir Nasıl Ne İle Yenilir Başa Çıkma Yolları

Sınav Kaygısı Nedir Nasıl Ne İle Yenilir Başa Çıkma Yolları

Kaygı canlılarda tehlike anında harekete geçen biyolojik uyarı sistemidir. Sınav kaygısı ise bu aşırı uyarılmışlık halinin sınavdan önce, sınav esnasında ve sınavdan sonra yaşanmasıdır.

Sınav kaygısı ile başa çıkma
Gevşeme egzersizleriyle düzenli nefes(ağır, derin, sessiz) alıp verme yapılmalı. Fizik egzersiz olarak 15 dakika yürüyüş ve bazı beden hareketleri yapılmalı.

Sınav kaygısı nasıl yenilir?
Düşünce biçiminde düzenlemeler yapılmalı. Sınav kağıdı önünüzdeyken düşünmeniz gereken “bu sorular çok zor ama bir yerden başlamalıyım ve en azından bildiklerimi yapmalıyım” olmalı bu sayede rahatlık, hoşnut olma, kendine güven gelir.

Sınavda kaygılanınca bir kaç saniyeliğine mutlu olunan olaylar hafızada canlandırılmalı. En önemlisi doğru beslenme ve iyi bir uyku almadır. Kafein içeren gıda ve içecekler kahve, çay, kola, alkol, aşırı şeker kaygı hormonlarını artırabilir. Bunların yerine vitamin değeri yüksek gıdalar ve balık, sebze, su tüketimi olumlu besinlerdir.

Pozitif düşünce çok önemli sınav öncesinde daha önce kazanılan başarılar düşünülmeli. Sınavı kazanmalıyım düşüncesi yerine sınavı kazanmak istiyorum düşüncesi olmalı.

Sınav öncesi arkadaşlarla sınav hakkında konuşulmamalı. Sınavda tüm soruları yanlışsız yapmayı hedeflemek mükemmeliyetçi bir yaklaşımdır.

Mükemmelliyetçilik, iyinin düşmanıdır. Sınavda yaşanan yoğun heyecan başka öğrencilerin de yaşadığı normal bir duygudur. Sınavda kaygı çok artarsa arkaya yaslanarak birkaç kez derin diyafram nefesi alıp verilmeli.

Doğru ve derin nefes almanın doğrudan damarları genişletme ve kanın (dolayısıyla oksijenin) bedenin en uç ve en derin noktalarına kadar ulaşmasını sağlama özelliği vardır. Yoğun kaygı ve stres durumlarında kan, beden yüzeyinden içeri çekilir ve yüzey sıcaklığı düşer (el ve ayaklarda soğuma). Hem stres tepkisinin biyokimyasal maddeleri, hem de gevşemenin biyokimyasal maddeleri birarada bulunamaz. Bu nedenle doğru ve derin nefes alarak sağlanan değişiklik, özellikle kaygının da dahil olduğu birçok durumda başlayacak olan (veya başlamış olan) tepki zincirini kırmakta veya kaygının şiddetini azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir