İçeriğe geç

Öğretmen Dayak Atarsa Aldığı Ceza Ne Olur Nedir Okuldan Atılır Mı

Öğretmen Dayak Atarsa Aldığı Ceza Ne Olur Nedir Okuldan Atılır Mı

Öğrencinin terbiye edilmesi maksadıyla dayağa maruz kalması onur kırıcı, rencide edici, çocuk psikolojisini olumsuz etkileyen bir eylemdir.

Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde eğitim içi disiplin sağlanması yönünden terbiye ve itaat ettirme haklarını kullanmaları kendilerine öğrenciyi dövme hakkı vermez.

Hiçbir kanun öğretmenlere öğrencileri dövme, yaralama, tokatlama, cetvelleme, kulağını çekme gibi yetkiler vermemektedir. Disiplin amacıyla öğrenci dövülecekse; o okulda zaten disiplin kalmamış demektir. Eğitimde de şiddetin disipline etme amaçlı kullanımı savunulamaz.

Öğretmenin bedensel yaptırıma başvurma hakkı bulunmadığından, bu yöndeki eylemleri de görevi ve yetkisi dahilinde kullandığı bir hakkın kötüye kullanılması değil, doğrudan müessir fiil / yaralama olarak değerlendirilecektir.

Tokadın etkisi az yani basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafifse 86/2’ye göre öğretmene ceza verilir.

1702 sayılı Kanunun 22/4. maddesinde; öğrenciyi dövme suçunu işleyenlerin maaş kesim, 657 sayılı Kanununun 125/D-l maddesinde ise; görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak suçunu işleyenlerin ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırılacakları hüküm altına alınmış, 125. maddenin E/k bendinden sonu gelen ikinci fıkrada ise; geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve iyi veya çok iyi derecede sicil alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olanın uygulanabileceği hükümlerine yer verilmiş bulunmaktadır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Öğretmen Dayak Atarsa Aldığı Ceza Ne Olur Nedir Okuldan Atılır Mı Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir