Nevzat Doğansoy Kimdir

Nevzat Doğansoy Kimdir

Nevzat Doğansoy sahne adıyla Nev 24 Aralık 1968 yılında İstanbul’da doğan besteci, şarkı sözü yazarı ve şarkıcıdır. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Adidas ve Slazenger gibi markaların ürün müdürlüğünü yaptı.

1995 yılında Hakan Özer, Kıvanch K. ve Tolga İnci’den oluşan Chantage’la Cool Bar’da müzik yaptı.

2000 yılında, Teoman’ın davetiyle Türkiye turnesine katıldı.

ilk albümü ve aynı zamanda albümün adını taşıyan şarkısı Her Şeye Rağmen şarkısını engelliler için yazdı. Albümde Özkan Uğur, Göksel, Tuba Önal gibi isimlerle çalıştı.

Aslen Karadenizli olan Nev aynı zamanda dalgıçlık yapıyor. Mavi adlı şarkısını 35 metre dalarak su altında yazarak tarihe geçti.

2004 temmuz ayında müzik marketlere sunduğu Sen Gibi albümüyle müzikteki başarısını kanıtladı. Türkiye’nin 24 şehrinde gençlik festivali kapsamında konser verdi.

2007 yılında Işığım ve Gölgem adlı albümünü çıkardı. Daha sonra Mucize Nağmeler adlı alaturka bir albüm çıkardı. Tanju Eren’in, 40 yaşına özel hazırladığı albümünde İkisi Bir adlı parçayı seslendirdi.

2010 yılında bir Nev-i Alaturka albümü cd ve plak olarak çıktı.

4 yıl aradan sonra 2014 yılında çıkardığı Kıyısız Deniz adlı albümünde bulunan Kelebek adlı şarkısını yazmak için 6 ay kelebekleri inceledi.

Albümleri
2001 Her Şeye Rağmen
2004 Sen Gibi
2007 Işığım ve Gölgem
2010 Bir Nev-i Alaturka
2014 Kıyısız Deniz
2019 Bir Nev-i Alaturka II

Nev – Efkârlıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir