İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir Limon Ağacı Büyür

Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir Limon Ağacı Büyür

Limon içinde beyaz çekirdekler bulunur. Tohum uygun koşullarda çimlenerek bitkinin kök, gövde ve yaprak gibi ana kısımlarını oluşturur.

Bir limonu ikiye bölüp içindeki çekirdekler çıkarıldıktan sonra, çekirdekler ılık su dolu cam kaba alınır. Bu kapta yüzen askıda kalan çekirdekler kaşıkla toplanıp atılır. Kalan çekirdekler yani suda batanlar 3 gün oda sıcaklığında bekletilir. 3 gün sonra çekirdeklerdeki sert kabuklar çıkarılır.

Kabuğundan ayıklanan limon çekirdekleri bir peçetede sıralanır. Çekirdekler ortada kalacak biçimde peçete ikiye katlanır. Tohumlar hava alacak şekilde çok sıkı olmadan tekrar katlanarak ılık suyla peçete nemlendirilir.

Peçete içindeki limon çekirdekleri bir cam kaba yerleştirilmeli. Tohumlar doğrudan su içinde olmaması için peçete tohumlar üste gelecek şekilde yerleştirilmeli. Cam kap içine az miktar su ilave edilmeli ve peçetenin sürekli nemli kalması sağlanmalı. Limon çekirdeklerinin çimlenebilmesi için cam kap oda sıcaklığına sahip bir ortamda doğrudan güneş almayan bir yerde bekletilmeli bir hafta sonra çekirdekler çimlenmeye başlayacaktır. Yaprakları çıkan bitki toprağa ekilerek güneş gören bir ortama konulur. Çimlenen limon çekirdek kökleri kazık kötür bu yüzden derin bir saksıya alınmalıdır.

Çimlenmenin en uygun dönemi bahar aylarıdır.

Bir aylık bir süreçte limon çekirdekleri çimlenerek evde bir saksıda toprağa dikilerek bir limon ağacı sahibi olunabilir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Bilgi

Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir Limon Ağacı Büyür Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir