Kış Kilolarından Kurtulma Çözümleri

Kış Kilolarından Kurtulma Çözümleri

Kış Kilolarından Kurtulma Çözümleri

Kış aylarında fiziksel aktivitenin azlığı, gecelerin uzun olması nedeni ile televizyon başında geçirilen fazla zaman ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden ötürü kilo sorunu ortaya çıkabilir ayrıca kuru ve soğuk hava, su içme isteğin azaltır.

Kış aylarında alınan kiloların önlenmesinin bir yolu da su tüketim miktarına dikkat etmekten geçer. Çay, kahve ve gazlı içeceklerin su yerine geçmediğini, günde 10 bardak su tüketmeniz gerektiğini, unutmayınız.

Su sindirim sisteminizi düzenlerken bir yandan da açlık hissinizi bastırır. Metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

Kış aylarında sıcak ortamlarda daha çok vakit geçirme isteği ve hareketsiz kalma, egzersizden uzaklaştırıyor ancak kış aylarını daha zinde geçirmek için gün aşırı en az yarım saat fiziksel aktivite yapılması gerekiyor.

Hazır paketli gıdalar, çekirdek, patates kızartması, meyve suyu, çikolata, boza, kestane gibi besinler sofralardan uzak tutulmalı veya çok nadir tüketilmeli.

Vücut direncinin arttırılması, vücudun savunma sisteminde rol oynayan ve antioksidan olan C vitamini, A vitamini, E vitamini, Çinko içeren besinlerin bol miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sebze ve meyveler lif içerikleri yüksek olduğundan tokluk hissinin oluşmasını ve bağırsakların düzenli çalışmasına da yardımcı olacaktır.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’i, kadınların da yüzde 41’i obez ya da aşırı kilolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir