İçeriğe geç

Hazır Gıdalardaki Yapay Tatlandırıcı Zararları Nelerdir

Hazır Gıdalardaki Yapay Tatlandırıcı Zararları Nelerdir

Hazır Gıdalardaki Yapay Tatlandırıcı Zararları Nelerdir

Şeker yerine kullanılarak, aynı tadı veren, düşük kalorili tatlandırıcı ilk kez 1850’li yıllarda ortaya çıkmıştır.

Hazır gıdalarda ikibinden fazla katkı maddesi bulunduğu için her geçen gün kanser hastalıkları daha da çok artıyor. Kanser başta olmak üzere yapay tatlandırıcılar insanlarda sinirsel hastalıklar, astım, alerji gibi çok sayıda hastalıklara neden oluyor. Yabancı ülkelerde bu ucuz kanserojen tatlandırıcıların kullanılmaması için bu maddelere ek vergi çıkarılıyor ve ucuzluğu ortadan kaldırılıyor.

Aspartam Nedir? İçeceklerde neden "soğuk içiniz" yazar?

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada tatlandırıcı kullanımı ve mesane kanseri arasında ilişki bulundu. Stanford Üniversitesi’nden Ellwein ve Cohen tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Sakarin yapay tatlandırıcısı, DNA ile etkileşmeden kanserojen etki gösterdiği, insanlarda ürotelyum hücre çoğalmasına yol açtığı ve mesane kanseri yapabildiği belirtildi.

Aspartam(Tatlandırıcı): Bu zararlı yapay tatlandırıcı genellikle şeker yerine kullanılır. Aspartam, anjioödeme veya göz kapaklarında, dudaklarda, ellerde veya ayaklarda şişmeye, beyin lezyonuna sebep oluyor, Alzeimer’ı, parkinson’u tetikliyor, katarakt’ı tetikliyor, çocukları hiperaktif, hiperkinezi yapıyor, sinirlenen çocuklar sakinleşemiyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Arşiv

Hazır Gıdalardaki Yapay Tatlandırıcı Zararları Nelerdir Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir