İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Kozmetik Ürünleri Bakteri Kaynıyor Kanserojen Zararlı İçeriklere Dikkat

Kozmetik Ürünleri Zararlı İçerikler Kanser Yapan Ürünler

Kozmetik Ürünleri Zararlı İçerikler Kanser Yapan Ürünler

Üzerinde aksi belirtilmedikçe, kozmetik ürünlerde, saç bakım ürünlerinde ve şampuanlarda, insanlara zararlı kanserojen çok sayıda zararlı içerik bulunmaktadır. Bu tür kötü içerikli ürünler yerine doğal ya da içeriğinde insanlara zarar vermeyen formuller kullanılmış ürünleri tercih etmelisiniz.

TESTER KOZMETİK ÜRÜNLER NE KADAR PİS? 🦠💄😱

Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde kanserojen oldukları kanıtlanan sakarin, mineral yağlar, PVP ve suni renklendiriciler, rujlarda kullanılan temel kimyasallardır. Gün boyunca yemek yerken, su veya çay içerken ya da konuşurken dudaklara sürülen toksik maddeler devamlı yalanıp yutulur.

Göz farları ve her tür pudrada bulunan talkın, içinde ise kanserojen olan asbest ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilen suni kokular bulunabilir. Birçok likit makyaj malzemesinde bulunabilen mineral yağları da, kanserojen yapıya sahiptir.

Gözlerde kullanılan maskaranın içerdiği toksik kimyasallar formaldehit, alkol ve plastik reçinelerdir, bunlar kızarıklık, yanma, sulanma, tahriş gibi sorunlar oluşturur.

Talk pudrası : Kanserojen etkisi ispatlanmış olan asbest lifleri içerebilir ve bu şekilde vücudunuza sürdüğünüz bir tutam pudrada bulunabilecek asbest lifleri akciğerlerinize rahatlıkla gidebilir. Genital organlar civarında talk kullanılması kanser riskini artırabilir. Dr. Daniel Cramer tarafından yapılan bir araştırmada, genital bölgede talk pudrası kullanımının yumurtalık kanserine neden olabileceği gösterilmektedir. Özellikle bebeklerde teneffüs yoluyla önemli solunum risklerini beraberinde getirdiğinden, kullanılmamalıdır.

Şampuan : Sentetik deterjan içerdiklerinden saç derisinde doğal yağ kaybı ve gözlerde yanma gibi tahrişlere neden olabilirler. Kepek şampuanları formaldehit, diğer şampuanlar da suni koku, renk verici, kanserojen etkili kresol ve PVP maddelerini içerebilirler. Ayrıca bazı hallerde quaternium-15 kodu ile koruyucu madde olarak da kanserojen formaldehit kullanılabilmektedir. Yine bazı şampuanlarda kanserojen amin bileşiklerinin üremesine neden olan 2-bromo-2-nitroprono-1,3 diol ve polyethilen glikol kimyasalları bulunabilir. Bu preparatlardan, kömür katranı ve formaldehit içeren tüm şampuanlardan uzak durulmalıdır. Polisorbat-80 ve polisorbat-60 içeren saç ürünleri kanserojen 1,4-dioksan ile kirlenmiş olabileceklerinden kullanılmamalıdır.

Parfüm : Akciğerlere büyük zarar veren kimyasal parfümlerin temel maddesi alkol olup, ek olarak doğal esans yağları ve aroma, ayrıca metilenklorid, metil-etil keton, etanol, benzil klorid, toluen gibi çeşitli toksik kimyasallar içerebilir.

Saç boyası : Özellikle koyu ve siyah, kahverengi ve kızıl renkli boya ve permaların, lenf kanseri ve kan kanseri riski taşıdığı belirtilmektedir. Acid orange- 87, acid blue-168, solvent braun-44, asit violet-73 ve fenyldiamin gibi maddelerin kansere sebep olabileceği belirtilmektedir. Perma ve yarı perma özellikli saç boyalarının ise Hodgkin hastalığı, lenf, ilik, kan ve meme kanseri hastalıkları ile bağlantılı olabileceği belirtilmektedir. Araştırma raporlarına göre saç boyası üretiminde, kanserojen yapıda olan yaklaşık 30’a yakın değişik kimyasal kullanılmaktadır. Uzun yıllar saç boyası kullanmış 45 yaşın üzerindeki kadınlarda yapılan araştırmada, göğüs kanseri risklerinin daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak saç boyaları çok zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Saç spreyi : Suni koku, sıkıştırıcı gaz, alkol ve kanserojen nitelikli formaldehit PVP gibi kimyasalları içerebilir. BHA, TEA, DEA, FDC yellow-6, FDC yellow-5, FDC red-40, FDC blue-1, FDC green-3, DC red33 ve padimate-o içeren spreylerden kanserojen risk nedeniyle uzak durulmalıdır.

Şekil verici : Saça form vermek için kullanılan bu ürünlerin görevi, saç tellerini kalınlaştırmaktır. Kanserojen olabileceklerinden DC red33, FDC blue1, FDC yellow-6, FDC red-4, FDC red-40 olarak kodlanan boyar madde, formaldehit ve polysorbat-80 içeren saç şekil vericiler kullanılmamaya gayret edilmelidir.

Lanolin : Kendisi kanserojen değildir ve cilt için faydalı bir maddedir. Ancak Amerika’da üretilen kozmetik sınıfı lanolinlerde yapılan testlerin bazılarında kanserojen böcek zehirlerine rastlanmıştır.

Deodorant : Koltuk altında kullanılan bazı preparatlarda koruyucu olarak kullanılan paraben maddesinin, sık temas halinde göğüs kanserine neden olabileceği açıklanmıştır. Deodorantların içeriklerinde kanserojen etkili maddelerden amonyak, formaldehit, quaternium-18, koku amaçlı BHT ve BHA, renklendirme amaçlı FDC blue-1, FDC yellow-5, FDC green-3, DC red-33, DC green-5, FD Cred-4, FDC yellow-6 maddeleri bulunabilir.

Antibakteriyel ve deodorant etkili sabunlar : Üretimi sırasında kullanılan fenol, triklosan, triklokarban ve klorosilenol gibi kanserojen risk taşıyan kimyasalların deri tarafından emilerek karaciğer ve diğer organlarda birikebileceği belirtilmektedir. Ayrıca bazı sabunlar dayanıklılıklarını artırıcı koruyucular ile kanserojen etkili BHA ve BHT içerebilir.

Tıraş kremi ve köpüğü : İçeriğinde BHA, TEA, FDCred-4, FDCred-40, FDCblue-1 maddeleri bulunan tıraş kremi ve köpüğü ürünlerinin uzun süreli kullanımı kanser riski doğurabilir.

Floridli diş macunları : Diş macunları, etanol, amonyak, sodyum benzoat, florid, suni renklendirici ve kokular ile kanserojen olan formaldehit, mineral yağlar, PVP ve sakarin içerebilirler. İçinde, FDC blue-1, sakarin, dioksin, polysorbat-60 ve polysorbat-80 maddeleri bulunan diş macunlarını kullanmamaya özen gösterilmelidir!

Cilt germe preparatları : Formülasyonunda DEA, TEA, 1-3-diol, 2-bromo-2-nitropropan maddeleri bulunan cilt germe ürünleri kanser riski doğurabilir.

Güneşten korunma preparatları : Bu preparatlarda canlı hücrelere zarar veren OMC bulunabilir. Üretimde kullanılan diğer bir madde de güneş ışınlarını yansıtan titanyum dioksittir ki, bu Amerika Ulusal Mesleki Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü tarafından potansiyel kanserojen risk olarak nitelendirilmiştir. Kozmetiklerin arasında hangileri en toksik maddeler diye bir sıralama yapacak olursak, birinci sırayı rujlar (dudak boyası), ikinci sırayı maskara, üçüncü sırayı da talk alır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Sağlık

Kozmetik Ürünleri Bakteri Kaynıyor Kanserojen Zararlı İçeriklere Dikkat Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir