Grip Aşılarını Eleştirenleri Aşı Karşıtı Olarak Damgalayan Sözde Bilimci Ezberci Bir Kitle Var

Grip Aşılarını Eleştirenleri Aşı Karşıtı Olarak Damgalayan Sözde Bilimci Ezberci Bir Kitle Var

Grip Aşılarını Eleştirenleri Aşı Karşıtı Olarak Damgalayan Sözde Bilimci Ezberci Bir Kitle Var

Aşı konusundaki en küçük tereddütü, endişeyi ya da bir soru işaretini hemen aşı karşıtlığı olarak damgalayıp saldıran sözde bilimci, gerçekte ezberci bir kitle var. Onlara göre sorgusuz sualsiz her önerilene boyun eğmek gerekli.

ABD, Astrazeneca aşısını onaylamadı, kullanılmasını yasakladı. Elindeki 80 milyon doz aşıyı da gariban ülkelere bağışlayacak. Bazı Avrupa ülkeleri de benzer karar aldı.

Şimdi ABD’yi ve o ülkeleri aşı karşıtı olarak suçlayabilir miyiz?

Pfizer firmasının araştırmalarına ve ısrarla 2 doz yapılmasını istemesine ve FDA, EMA gibi kurumların onaylamasına rağmen Almanya 12-15 yaş grubu sağlıklı gençlere aşı yapılmasını durdurdu. İngiltere de öyle planlıyor.
Şimdi bu iki ülke aşı karşıtı mı?

Faz 3 sonuçlarında bahsedilmeyen ancak sahadaki uygulamada ortaya çıkan bir sorun, özellikle gençlerde aşının 2. dozu sonrası ortaya çıkan Miyokardit. (Miyokardit, kalp kasının iltihaplanmasıdır. İlk belirti nefes darlığı ve çabuk yorulmadır. Büyük çoğunluk hafif semptomlarla ayaktan atlatabilir ve onlarda kalıcı bir hasar oluşmaz. Bazı hastalar ise yoğun bakım gerektirir, hayati risk yüksek olur, bazen yardımcı kalp pompaları bile gerekebilir.)

Pek çok bilim insanı, firmanın önerisinin aksine bu grupta 2. dozun yapılmaması düşüncesinde.
Şimdi bunlar aşı karşıtı mı?

COVID geçirenlere aşı yapılması da çok tartışmalı. Firma 2 doz yapılmasında ısrarlı.

Bazı uzmanlar doğal bağışıklığı yeterli görürken bir grup da tek doz yapılmasının yeterli olacağını 2. dozun gereksiz hatta zararlı olabileceğini söylüyor.
Şimdi bunlar aşı karşıtı mı?

Üretici Biontech şirketi aşının -70 derecede saklanması gerektiğini, aksi halde bozulacağını ısrarla vurgulamıştı ancak ne olduysa bir anda FDA, EMA gibi kurumlar aşının bildiğiniz alelade buzdolabında bile 1 ay tutulabileceğini, hiç sorun olmayacağını bildirdiler.

Bu ciddi değişiklik nasıl oldu?

Yeni bir bilimsel çalışma mı yapıldı, yapıldıysa niçin yayınlanmadı? Yoksa Uğur Şahin-Özlem Türeci çifti mi yanılmışlardı, niçin -70 diye ısrar etmişlerdi? Aşılamayı hızlandırmak için mi bu karar alındı?
Bunları sorgulayanlar aşı karşıtı mı?

Sonuç:
Bilimsel çalışmalar hızla devam ederken ve sık sık çok farklı sonuçlar ortaya çıkarken insanların kafasında endişelerin oluşması doğaldır. Üstelik bazı ön yargılı yaklaşımların, dezenformasyonların yaygınlaştığı bu dönemlerde bu endişeleri anlayışla karşılamak gerekir.

Op. Dr. Bülent POLAT

Op. Dr. Bülent POLAT İstanbul Florence Nightingale Hastanesi bünyesinde Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi Merkezi merkezi’nde görev yapmaktadır.

İthal Aşı Şirketlerinin Önceliği Sağlık Değil Para

24/10/2017 Türkiye’de Hasta Bilgilerini Yasadışı Alan Yabancı İlaç Şirketleri Hastaları Denek Yapabilir

24.10.2017 Hangi İlaç Firması Hangi Ülkenin Yabancı Sermayeli İlaç Şirketleri Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir