İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Fenerbahçe TV’ye Konuştu

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Can Bartu’nun cenaze törenine katılarak FB TV’nin canlı yayınına konuştu. Cengiz şu açıklamaları yaptı; “Can Bartu Türk futbolunun sembol isimlerindi. Can Bartu bu ismi beyefendiliği ile fair-play ruhuyla yaptı. Saygıyla anıyorum. Bize futbolu sevdirdikleri için teşekkür ediyorum. Bizler Lefter’i, Can Bartu’yu izlerken hiçbir zaman onlara olan saygımızı yitirmedik” dedi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise törende şu ifadeleri kullandı:
7 sene sonra bir efsanemizi daha uğurlamak için hep beraber buradayız. Efsanemiz Can Bartu’yu son yolculuğuna uğurladığımız bu üzüntülü günümüzde bizleri yalnız bırakmayan ve acımızı paylaşan herkese kulübümüz adına teşekkür eder, hepinizi saygıyla selamlarım. Bugün törenimize devletimizi temsilen teşrif eden iyi bir Fenerbahçeli olan Gençlik ve Spor Bakanımıza, burada bulunan devletimizin tüm temsilcilerine hem kulübüm hem de Bartu ailesi adına teşekkür ederim. Üzüntümüzü paylaşan herkese de ayrıca teşekkür ediyorum.

Örnek kişiliği, asil duruşu, müthiş zekası, beyefendiliği, lafını esirgemeyen dobra karakteri, kendine has giyim stili, sıra dışı hikayeleri, eşsiz başarıları ve temsil ettikleriyle beraber, her şeyden öte iyi insanlığı ile efsane olmuş, adını altın harflerle tarihimize yazdırmış bir değerimizi, çok büyük bir Fenerbahçeliyi kaybettik. Acımızın tarifi yok. Hem Fenerbahçe Spor Kulübü camiasının hem de Türkiye’nin başı sağ olsun…

Çoğumuz daha doğmadan hem İtalyanları sarsacak denli dünyalı hem de herkesten daha yerli ve milliydi. Ona hayran büyüyen nesiller, onun adını taşıyan nesillere dönüştü. Ona duydukları sevgi ve saygılarından dolayı tuttukları takımdan bağımsız kimi aileler oğullarına Can ya da Bartu ismini, kimi aileler de bir oğluna Can, diğer oğluna Bartu ismini verdiler. Türk spor tarihinde böyle sembol olmuş kaç sporcu var. Milyonları Fenerbahçe aşkıyla buluşturan kahramanımız, Can Bartu’muzu bundan sonra gelecek nesillere aktarmak şimdi bizlerin sorumluluğunda…

Spora ilk adımını 1949 yılında Fenerbahçe Genç Erkek Basketbol Takımı ile atan efsanemiz, İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları yaşayan kadronun en önemli parçası oldu.

Edirnespor-Fenerbahçe maçında Fenerbahçemizin futbolcusu eksik olunca basketbol takımından futbol takımına alınarak bu kutsal formayı iki branşta birden başarıyla giyen ilk sporcu oldu.

İyi ki giymiş, iyi ki Fenerbahçeli olmuş…

1955-61 ve 1967-70 yılları arasında Çubuklumuzu terleten Can Bartu, Fenerbahçe’miz ile 4 lig şampiyonluğu yaşadı, 28 kez milli oldu.

Can Bartu kutsal formamızı 326 kez gururla taşıdı. Olağanüstü sol ayağı ve tekniğiyle 162 gol kaydetti. 24 Mart 1957 tarihe geçen bir gün. O gün öğlen Beşiktaş ile oynanan maçta 2 gol atarak, akşam ise Galatasaray ile oynadığımız basketbol maçında 32 sayı atarak bir günde iki farklı branşta derbi galibiyeti yaşayan ilk, tek ve muhtemelen de son sporcu oldu.

Türk Milli takım formasını hem basketbol hem de futbolda giyen ilk ve tek sporcu unvanına sahip efsanemiz, başarılarını uluslararası arenaya da taşıdı, İtalya’nın Fiorentina, Venezia ve Lazio takımlarının formalarını 6,5 sene giydi.

Sinyor’umuz, 1962’de UEFA Kupa Galipleri Kupası finalinde forma giyen ilk Türk futbolcu olmuştur.

Şimdi ona veda ediyoruz ve biliyoruz ki artık aramızda olmasa da her zaman kalplerimizde yaşayacak.

İnsanoğlu var oldukça efsaneler ölmez. Kulübümüzün tarihinde ve formamızda adının yazması, bizim için kelimelerle anlatılamayacak bir gurur, tarifi olmayacak bir onurdur.

Ne şanslıyız ki Can Bartu’yu tanıyan nesilden olduk, onu gördük, onunla büyüdük. Ne güzel ki adının geçtiği bir marşa sahip olduk ve ben çok şanslıyım ki Fenerbahçemizin çatısı altında onunla birlikte kulübümüz için ter dökmek bana nasip oldu.

Bugün bir efsaneyi, tarihimizin en kıymetli isimlerinden birini uğurluyoruz. Halbuki yarın oynanacak derbi maçını omuz omuza beraber seyretmeyi planlamıştık. Kendisine bu fikri götürdüğüm zaman, ‘Bekle bakalım, Ankaragücü maçı geçsin, o maçı Fenerbahçe TV’de yorumlayayım sonra da maça hep beraber gideriz’ demişti. Maçı oynadık, haftalar sonra FBTV’de yorumlarını yaptı. Allah’ın takdiridir ki yarın maçı hep beraber izlemek yerine bugün bu tören için buradayız. Keşke, Fenerbahçemizin maçını birlikte izleyebilseydik, keşke onun desteği yarın bizimle olabilseydi… Yarın 50 bin Fenerbahçeli burada, milyonlar da bulundukları yerlerde Can Bartu’nun yerine Fenerbahçe’nin yanında olacak! Büyük Fenerbahçeli gözün arkada kalmasın. Bu çocuklar, bu taraftar yarın ki derbi maçını senin için oynayacak, senin için kazanacak.

Bu tarih, bu kulüp, bir Can Bartu daha göremeyecek ama büyük Fenerbahçe ailemiz onu asla unutmayacak, her daim yaşatacaktır.

Adını öğrenerek büyüyecek, bu kutsal formayı taşıyacak binlerce sporcumuz seni her zaman sevgi ve saygıyla hatırlayacak, her zaman örnek alacaklar.

Fenerbahçe var oldukça sen de bizimle var olacaksın. Çok sevdiğin Fenerbahçe’n ve her zaman gururla taşıdığın Çubuklu forman bizlere emanet.

Bizlere hakkını helal et.

Tüm camiamız ve Türk sporu seninle gurur duyuyor.

Efsanemiz Can Bartu’nun değerli eşi Güler Hanım’a, Gülfer’e, ailesine, camiamıza, Türk sporuna ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Mekanı cennet olsun, nur içinde uyusun

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Spor

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz Fenerbahçe TV’ye Konuştu Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir