İçeriğe geç

Ellerimizi ne zaman, nasıl yıkamalıyız?

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

El yıkama, birey ve toplum sağlığının korunması açısından basit, ucuz, toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir ve son derece etkili bir yöntemdir. Ellerimiz gün boyunca kirlenir. Bazı bakteriler, gözenek, çizik, çatlak, kir ve kıllara sıkıca yapışmış vaziyette bulunur ve ter salgıları özellikle toz ve kirle karışarak bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortam oluştururlar. Bu nedenle, gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamamız gerekiyor.

Ellerimizi Neden Yıkamalıyız?

Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan, bu nedenle de en fazla bakteri barındıran organımızdır. Çevre ile sürekli temas halinde olan ellerimiz yoluyla taşınan bakteriler basit bir soğuk algınlığından, SARS, hepatit A, Avian Influenza gibi öldürücü bir çok hastalığın gelişimine neden olabilmektedir. Yeterli el hijyeni aynı zamanda, besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, okullarda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, parazit ve mantarların gelişiminin önlenmesinde en etkili basit korunma yöntemidir.

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

Yemek hazırlamadan önce,
Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra,
Tuvaleti kullandıktan sonra,
Çocukların altını değiştirdikten sonra,
Sağlığa zararlı olan Sigarayı içtikten sonra,
Pişmemiş gıdalara (özellikle kırmızı et, tavuk, balık, yumurta) temas ettikten sonra,
Üst solunum yolu ile yani hapşırma ve öksürme ile temas ettikten sonra
Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra,
Saçlar tarandıktan veya ellendikten sonra,
Toplumda ortak olarak kullanılan araçlarla, toplu ulaşım araçları, para alış verişi, telefon vb. temasta
Kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra mutlaka doğru yöntemle eller yıkanmalıdır.

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Ellerinizi ılık veya dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile ıslatıp ve sabunu ellerimizin bütün yüzeylerine dağıtarak iyice köpürtün. Ellerinizin her yerini (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri) en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın. Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın. Özellikle halka açık yerlerde tek kullanımlık havlu kağıt ile ellerinizi kurulayın. Ellerinizi kurutmak için kullandığınız kağıt havluyu elleriniz kirli iken tuttuğunuz musluğu kapatmak için kullanın ve çöp kutusuna atın.

Kişisel ve toplum sağlığı açısından doğru el yıkama alışkanlığını kazanır ve çevremize de bu alışkanlığı aşılayabilirsek pek çok bulaşıcı hastalıklar ile besin kaynaklı hastalıkların önüne geçebilmek adına büyük bir adım atmış oluruz.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Sağlık

Ellerimizi ne zaman, nasıl yıkamalıyız? Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir