Dünyanın En Büyük Yüksek Kalite Bakır Yatağı Moğolistan’da

Dünyanın En Büyük Yüksek Kalite Bakır Yatağı Moğolistan'da

Dünyanın en büyük ve yüksek kalitede kullanılmamış bakır madeni Moğolistan’da bulunuyor. Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’a 550 kilometre uzaklıkta gobi bölgesinde yer alan Oyutolgoy 10 milyar dolarlık balans değerlerine sahip bir fabrikadır.

Hissedarları; yüzde 66 oranla Turquoise Hill Resources ve yüzde 34 oranla Erdenes Oyu Tolgoi LLC, Moğolistan Hükümeti temsil eden şirketleri

2015 yılında Oyutolgoy madencilik alanında bir çok türde yeni rekorlar kırmıştır.

2015 yılında 819 bin 800 ton cevher satışı gerçekleştirdi, 1 milyar 600 milyon dolarlık gelir elde etti.

2015 yılı 4. çeyreğinde 236 bin 200 ton yoğunlaşma satışı gerçekleştirerek 355 milyon 600 bin dolarlık gelir etti. Bakır ve altın fiyatlarının dünya piyasasında düşüş göstermesi bunda etkili oldu.

Oyutolgoy 2015 yılında yoğunlaşma içindeki metal bakımından 202 bin 200 ton bakır, 653 bin ons altın üretti ve bu başarı ile Turquoise Hill Resources şirketin yaptığı planı aştı.

Oyutolgoy’un ihracat için yüklediği maden ürün miktarı 2 milyon tona ulaştı.

Şirketin 2016 yılı ilk dönemi üretim raporuna göre Oyutolgoy zenginleştirme tesisinde işletilen cevher miktarı önceki döneme göre yüzde 3,1 oranda artarak dönem ortalamasıyla 106 bin cevhere ulaştı.

Üretimlerin artmasıyla cevher içindeki altın oranları ve açık maden alanında 2. aşama çalışmaları sona yaklaştı.

Bu dönemin üretimleri planları aştı ve Turquoise Hill şirketi 2016 yılında 210 bin – 260 bin ons yoğunlaşma içinden altın üretim planlarını 255 bin – 285 bin ons altın olarak artırdı.

Şirket bugün itibariyle yılda 175 bin-200 bin ton bakır(yoğunlaşma içindeki içerik) üretmekte. Yeraltı maden çalışmaları tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Oyutolgoy dünyanın en büyük 5 madeninden biri haline gelecek.

Oyutolgoy proje için çok miktarda elektrik kabloları, iletişim ekipmanları, boru, pompa, havalandırma ekipmanları ve ilgili hizmetler ve yangın önleme hizmetleri ve ekipmanları, yeraltı sığınaklar, metal döküm, metal, sondaj, sondaj ekipmanları ve yeraltı destek tutturma malzemeleri, mobil cihazlar ve ilgili hizmetler gibi araçlar satın alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir