İçeriğe geç

Dijital Ekonomide Başarının Sırrı Uyum ve İşbirliğinde

Dijital Ekonomide Başarının Sırrı Uyum ve İşbirliğinde

Dijital ekonomide finans ve pazarlama arasında güçlü bir içerik, başarıyı belirleyen en önemli etkenlerden biri. İş modellerinin karmaşıklığı artarken rekabet hiç beklenmedik zaman ve ortamlarda ortaya çıkabiliyor.

EY’nin raporuna göre, Mali İşler Başkanı (CFO) ve Baş Pazarlama Yöneticisi (CMO)’lar daha çok, müşteri bölümleme ve öngörüsü, pazarlama faaliyetlerinin piyasadaki getirisini ölçme, ürün değerlerini en iyi şekilde kullanma ve dijital yönetişim konularında iş birliği yapıyorlar.

Örneğin, sadece web tabanlı hizmet sağlayıcılar, ofis ya da satış ağı maliyeti olmadan hızla birçok pazara giriyor ve rekabet avantajına sahip oluyorlar.

Fiyat karşılaştırma sitelerinin yükselişi ise kâr marjları ve satışa sunulan ürünler üzerinde baskı oluşturuyor, bu da organizasyonları pazarlama stratejilerini yeniden değerlendirmeye itiyor.

Pazarlama departmanları geleneksel olarak hedef kitlelerinin istek, ihtiyaç ve davranışlarını fokus gruplar, kampanyalar ve satışların korelasyonu ile anlamaya çalışırken, şimdi finans departmanlarının çıktılarına daha çok benzeyen, veri temelli, tahmin modelleri sunan analitik araçları ile çalışıyorlar.

Günümüz iş dünyasında şirketlerin başarılı olmalarında finans ve pazarlama departmanlarının güç birliği yapmalarının büyük önem taşıyor.

Organizasyonların sağlıklı gelişimini sürdürmelerini sağlamak için CMO’lar pazarlama karışımının ürün, fiyat, dağıtım kanalları ve promosyonlar gibi bileşenlerini çok iyi sorgulaması ve değerlendirmesi gerekiyor.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Ekonomi

Dijital Ekonomide Başarının Sırrı Uyum ve İşbirliğinde Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir