Çin Şanlıurfa’daki Saldırıyla İlgili Türkiye’yi Suçlayıcı Yorumlar Yapıyor

4 sene önce 0
Çin Şanlıurfa'daki Saldırıyla İlgili Türkiye'yi Suçlayıcı Yorumlar Yapıyor

Çin medyası, Şanlıurfa’da meydana gelen saldırıyla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı yorumlar yapıyor.

Çin Komünist Partisi’nin sözcüsü konumundaki yayın organlarından Halkın Günlüğü gazetesinde Wang Jin imzasıyla yayınlanan, Türkiye’nin beslediği kaplan sonunda kendine zarar vermeye başladı başlıklı yazısıyla Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler kullandı.

Çin’de ki birçok basın yayın organı Türkiye’de ki terör gruplarını destekleyen yazılar, makaleler ve kitaplar yayınlıyor.

Amerika’nın önde gelen muhafazakâr düşünce gazetesi The Heritage Foundation’ın yayınladığı değerlendirmede, Çin’in Ortadoğu çıkarlarına ilişkin dikkat çekici iddiaları bulunuyor. Çin’in Kuzey Irak petrolleriyle yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Gazetede şu iddiaya yer veriliyor: “Çin’nin terörü destekleyen devletlerle Türkiye’ye baskı için Kürtleri manipüle etmesi, Beijing’in bölgeye ilişkin niyetlerinin iyi olmadığını gösteren birkaç uyarıcı işaretlerdir. Çin başta Kuzey Irak olmak üzere, Irak’ın petrol üretimiyle çok yakından ilgileniyor.”

Gazete ayrıca Çin, Türkiye’ye bu baskıyı Doğu Türkistan’da yapılanlara ses çıkarırsa tehdit olarak kullandığınıda iddia ediyor.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs konusunda da Çin, Rumları tam destekliyor. Fileleftheros gazetesine göre, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru Çin’in 1960 yılından beri Güney Kıbrıs’a verdiği uzun süreli destek ve Kıbrıs sorunuyla ilgili tarafsız ve ilkeli duruşundan ötürü Çin’in Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Liu Xinsheng’e teşekkürlerini sunduğunu yazmıştı.

Çin 2009 yılından beri ilk kez geçen hafta altın rezervleri verisini güncellemesiyle ülkenin rezervlerindeki artışın beklenenden az olduğu ortaya çıkmıştı ve bu durum, Çin’in altın satışına ağırlık verdiği şeklinde yorumlandı.

Bilge Kağan binlerce yıl önce Türkleri, Çinlilere karşı şu sözlerle uyarmıştı;
“Çinlilerin altınına, gümüşüne, ipeğine, tatlı sözüne, değerli hediyesine kapılmadım. Bunlara kapılan ne kadar Türk’ün can verdiğini, Çin boyunduruğuna düştüğünü unutmadım. Allah yardım etti, Türk Hakanı oldum. Dağılmış ulusumu bir araya topladım. Fakir ulusumu zengin ettim. Azalmış ulusumu çoğalttım.”

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi