İçeriğe geç

Çin Mallarında Korona Virüsü Tehlikesi

Çin Mallarında Korona Virüsü Tehlikesi

Çin Mallarında Korona Virüsü Tehlikesi

Çin’de islamda helal olmayan hayvanların yenilmesiyle ortaya çıktığı düşünülen Korona virüsü seyahat yoluyla kolayca taşınabiliyor. Ayrıca Koronavirüsü hayvan teması olmayan vakaların da görülmeye başlanması ile insanlar Çin malları yoluyla virüsün yayılabileceği düşüncesine kapılmaya başladı. Virüsün Çin’e hiç gitmemiş insanlara bulaştığı ülke sayısı dörde yükseldi. Salgından sonra Çin’in ürün satışları ciddi oranda azalma yaşadı.

Pek çok ülke Çin ile sınır kapısını yaya ve araç trafiğine kapattı. Son 2-3 ayda Çin’den gelen tüm mallar riskli durumda görülüyor.

Çin malları, özellikle bazı yiyecekler satılmaya devam ediliyor. Çin malları virüs açısından büyük tehdit oluşturuyor. Uzmanlar Çin malı, yemeklik ve temasa tabi ürünler, çatal bıçaklar, porselen seramik tabak çömlekler, hediyelik eşyalar, oyuncaklar vb. ürünlerin alınmamasını tavsiye etmeye başladı.

Konunun ekonomik yönünü yorumlayan bazı yabancı uzmanlar Çin’in ürettiği ara malları belli bir süre ülkelere ihraç edemeyeceği ve ara mal ihracatında Türkiye’nin önünün açılacağını belirtiyor.

ING Economics’e göre Çin ekonomisinde Koronavirüs’ten oluşacak yüzde 1’lik daralma, Türkiye’nin ekonomisine olumlu yansıyacak. Çin bu durumlarla karşılaşacağını tahmin ettiği için bu salgını belli bir süre dünyadan gizlemeye çalışmıştı.

Türkiye doğrudan yabancı yatırımlar için daha da mantıklı bir seçenek olacak.

Kaynaklar:
think.ing.com/articles/coronavirus-gauging-the-market-fall-out/
www.wired.com/story/the-coronavirus-is-now-infecting-more-people-outside-china/

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


DünyaEkonomi

Çin Mallarında Korona Virüsü Tehlikesi Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir