İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Çin Çıkardığı Yasayla Hong Kong’u Yuttu Amerika Tayvan’ı Tanıyabilir

Çin Çıkardığı Yasayla Hong Kong'u Yuttu Amerika Tayvan'ı Tanıyabilir

Çin Çıkardığı Yasayla Hong Kong’u Yuttu Amerika Tayvan’ı Tanıyabilir

Uzun bir süredir Doğu Türkistan’da aşırı baskılarla insan haklarına aykırı davranan Çin, uzun süredir protestolara rağmen özerk bölge olan Hong Kong’un özerkliğini bitiren tasarıyı onayladı. Çin, Doğu Türkistan’a yaptığını Hong Kong’a yapmaya hazırlanıyor. Sıranın Tayvan’a gelmesi bekleniyor.

Çin’deki yeni yasaya göre Hong Kong’ta isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanacağı belirtiliyor. Bu yasa Hong Kong yerel meclisinin onayı olmaksızın yürürlüğe girecek. Çin medyasının vatan haini olarak damgaladığı Hong Konglu muhalif gazeteciler, iş insanları ve aktivistler ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanabilecek.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong’un İngiltere sömürgesi olduğu dönemde ABD yasaları dahilinde sahip olduğu özel statüye bundan böyle tabi olmayacağını açıkladı.

Trump daha önce yaptığı açıklamalarda Tayvan’ı tanıyacağını belirtmişti. Ayrıca Amerika Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yasayla, Tayvan’ın uluslararası kuruluşlara katılımının desteklenmesi istenmişti. Çin’in bu tavrı sonrası Amerika’nın misilleme olarak Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanıması tekrar gündeme gelebilir.

Çin İşgal Ettiği Topraklardan Ne Zaman Çekilir Çin’de İnsan Hakları İhlalleri
Çin’in Tayvan’ı Tamamen Ele Geçirmek İçin Yaptığı Birleşme Çağrısı Anında Reddedildi
Şanghay İşbirliği Örgütü Doğu Türkistan’a Dış Desteğin Önünü Kesmiştir

Benzer içerikler


Dünya

Çin Çıkardığı Yasayla Hong Kong’u Yuttu Amerika Tayvan’ı Tanıyabilir Yorumları

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir