Bahar Alerjisi Enerji ve İşgücü Kaybına Neden Oluyor

Bahar Alerjisi Enerji ve İşgücü Kaybına Neden Oluyor

Bahar Alerjisi Enerji ve İşgücü Kaybına Neden Oluyor

Her yıl dünyada milyonlarca kişi ilk baharda etkisi artan alerjiden etkileniyor.

Polen, küf, toz, hayvan tüyü gibi alerjen maddelerle vücut karşılaştığında alerjik belirtiler başlar. Vücut ve gözlerde kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, sürekli hapşırma, burunda tıkanıklık ve akıntı, geniz akıntısı, akciğerde ise salgı artışı, öksürük, hırıltı gibi bulgular ortaya çıkabilir.

Tüm bu sorunlar uyku, yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler. İşgücü kaybına neden olur veya okulda verimi azaltır. Burun tıkanıklığı süresi uzadıkça bu durum sinüzit, orta kulak iltihaplanmaları ve kulakta sıvı toplanması gibi hastalıklara zemin hazırlar. Astım vb. solunum yolu hastalıklarını da tetikleyebilir.

Tedavi dışında bazı önlemler almak gerekir. Polenlerin uçtuğu rüzgârlı havalarda kapı ve pencereler kapalı ya da filtreli tutulmalı. Alerji sorunu yaşayanlar ilkbaharda rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışmalı ya da dışarıya çıkarken toz maskesi kullanılmalı. Dışarıdan eve gelindiğinde duş alıp kıyafetler değiştirilmeli. Bulunulan ortamdaki kapı pervazları ve pencerelerde çok toz biriktiği için sıklıkla ıslak bezle temizlenmesi gerekir.

Tüylü, yünlü, polyester battaniyeler yerine pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir