Açıkta Kalan Lise Mezunu Öğrenciler Ne Yapacak 2016 Sınavsız Girilen Üniversiteler

3 sene önce 0
Açıkta Kalan Lise Mezunu Öğrenciler Ne Yapacak 2016 Sınavsız Girilen Üniversiteler

Açıkta kalan lise mezunları Türkiye dışında Türkçe eğitim veren bazı üniversitelere şartsız koşulsuz girebiliyor. Üniversitede okuyabiliyor ya da uzaktan eğitimle diploma alabiliyor.

YGS veya LYS sınavlarına girmeden Türkçe eğitim veren YÖK onaylı yabancı üniversitelere sadece Lise diplomasıyla şartsız koşulsuz kayıt yaptırılabiliyor.

İliria Balkan Üniversitesi
Kosova’da bulunan Türkçe eğitim veren sınavsız öğrenci kabul eden gitme mecburiyeti olmayan tüm lise mezunları sınavsız tercih edebilir. Üniversite Bologna kriterleri çerçevesinde Avrupa standartlarında eğitim vermesi nedeni ile bütün Avrupa birliği ülkelerinde bu üniversiteden alınan diplomanın geçerliliği vardır. YÖK de İliria Balkan üniversitesini tanımıştır.
Web adresi: www.iliria-balkan.edu.tr

Fon Üniversitesi
Fon Üniversitesi’nde eğitim almak için Türkiye’de YGS – LYS sınavına girme ve taban puanları aşma zorunluluğu yoktur. Eğitim Makedonya devleti tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle kolaylıkla uçakla ya da otobüsle gidip gelinebilir. Turistik vize muafiyetinden dolayı, aileler diledikleri zaman zahmetsizce çocuklarını ziyaret edebilirler. Fon Üniversitesi’ne kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer. Fon Üniversitesi, YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen bir üniversitedir.
Web adresi: www.fonuniversity.com

Uluslararası Struga Üniversitesi
Uluslararası Struga Üniversitesi, Makedonya’nın Struga şehrinde bulunan kampüsünde dört fakültede lisans ve yüksek lisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçe ve Makedonca’dır. Yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler Makedon diplomasının yanı sıra UNIVERSITY OF MISSOURI-KANSAS CITY tarafından verilen Amerikan diploması sahibi de olacaklardır. Üniversite hem YÖK hem tüm AB Eğitim Bakanlıkları tarafından tanınmakta olduğundan alınan diplomalar tüm Avrupa Ülkelerinde geçerlidir.
Web adresi: www.eust.edu.mk/?lang=tr

Maup Üniversitesi
1989 yılından beri Ukrayna’nın en büyük ekonomi ve beşeri bilimler öğrenim kurumu olarak eğitim vermekte. AB standartlarına göre devlet tarafından lisanslı olan tüm uzmanlıklara göre en yüksek seviyede akredite edilmiştir ve devlet diploması vermektedir. Bugüne kadar 1200’den fazla türk öğrenciyi mezun eden üniversite, Türkiye’de ki öğrencilerine Lisans, Lisans Tamamlama ve Yüksek Lisans dallarında UZAKTAN EĞİTİM hizmeti ile eğitime devam etmektedir. Yök onaylı ve sınavsız öğrenci kabul etmekte.
Web adresi: tr-maupuniversity.com

Anglia Ruskin Üniversitesi
1858 yılında sanat okulu olan üniversite; bugün 177 ülkeden 35 bin öğrenci ile İngiltere’nin en büyük üniversitelerinden biri haline gelmiştir. YÖK tarafından tanınmaktadır.
Web adresi: angliaruskinturkiye.com

2016 ÖSYS ek yerleştirme sonuçlarına göre devlet üniversitelerine 30 bin 785; vakıf üniversitelerine 20 bin 770; KKTC. üniversitelerine 6 bin 620 ve diğer ülkelerdeki üniversitelerde 439 olmak üzere toplam 58 bin 614 kontenjan yine boş kaldı.

Üniversite okumak isteyen yüzbinlerce aday çeşitli sınırlamalara tabi olduğu için üniversite bölümlerine yerleşemedi. Her yıl ek yerleştirme sonrası 50 binden fazla boş kontenjan olurken diğer yanda bir milyondan fazla üniversite adayı bir bölüme giremiyor.

ÖSYM yıllardır bu soruna bir çözüm bulmadı ve görmezlikten geldi. Bir yanda boşa giden kontenjanlar diğer yanda üniversiteye giremeyen milyonlarca aday.

ÖSYM yerleştirme işlemlerini zaten sanal ortamda yapıyor. Yerleştirme işlemleri anlık olarak üniversite adaylarına açılmadığı için ek yerleştirme tercihleri sonrası her yıl 50 bin boşa giden kontenjan oluyor. Ek yerleştirme işlemleri anlık olarak üniversite adaylarına açılırsa herkes boş kontenjanları görebilir ona göre tercih yapabilir. Adayların isim bilgileri paylaşılmadan sadece puanları ve üniversitelerin kontenjanları sanal ortamda anlık açılırsa basın yoluyla boş olan kontenjanların duyurusuda yapılabilir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi