Çin Doğu Türkistan Uygur Türklerine Akıl Almaz İşkenceler Yapıyor

Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere ve müslümanlara Çin hükümeti akıl almaz yasaklara devam ediyor.

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Çin’in, namazda Fatiha Suresi okunduktan sonra yüksek sesle âmin denmesini bile yasakladığını açıkladı.

Çin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ve şiddetin dozu her geçen gün daha da artıyor.

Gençlerin camiye girmeleri, kızların 110 santimetreden uzun etek giymeleri, devlet memurlarının evlerinde Kur’an-ı Kerim ve seccade bulundurmaları ve açık alanlarda namaz kılınması da yasaklandı.

Çin, asker ve polisler aracılığıyla uyguladığı şiddeti en üst seviyeye çıkardı.

Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi durumundaki Çin, Doğu Türkistan’la ilgili haber, video ve görsel malzemenin dışarıya çıkartılmaması için azami bir sansür ve baskı uygulamakta.

Doğu Türkistanlılar için yaşam felsefesi özgürlüktür. Çin de bunu çok iyi biliyor. Özgürlük isteyen Uygur Türklerine karşı zulmediyor. En son Kaşgar’da kardeşimizi katlettiler. Bizim iletişim ağımız çok fazla yok. Çin, demir perdelerle ördüğü Doğu Türkistan’la iletişim sistemlerini kesiyor. Telefon, internet hepsini yasaklıyor. Akrabaları olan kardeşlerimiz var, kaç zamandır haber alamıyorlar, hayatlarından endişe ediyoruz.

Çin bu iletişimi keserek, Doğu Türkistanlıları dünyaya Radikal İslamcı gruplarla işbirliği yapan terörist olarak tanıtmaya çalışıyor.

Konunun Türkiye önderliğinde Birleşmiş Milletler’de gündeme gelmesini isteyen Uygurtürk, Anadolu’da Doğu Türkistan’a karşı bir hassasiyet oluştuğunu, bunu uluslararası alana taşımaya çalıştıklarını vurguladı.

Geçmişte de birçok kez özgürlük mücadelesine girişen Uygur Türkleri, Çin tarafından katledildi. Bundan sonra Uygur Türklerinin özgürlük ateşi daha da artacak. Doğu Türkistan’da halk artık bıçağın kemiğe dayandığını biliyor. Ya ülkemizde özgür olacağız, hür olacağız ya da hepimiz öleceğiz, diyorlar. Bu haklı mücadelemizde uluslararası kamuoyunu yanımızda görmek istiyoruz dedi.

Çin’in yıllardır müslümanlara ve Türklere işkence ettiği Doğu Türkistan halkı için Türkiye’nin çok sayıda şehrinde vatandaşlar çin mallarına boykota başladı.

Vatandaşlar zaten büyük bir kısmı sağlıksız ve zararlı olan çin mallarını artık kullanmayacak. Çin ne zaman Doğu Türkistan halkına özgürlük tanır o zamana kadar bu boykot sürecek.

Vatandaşlar ayrıca Türkiye’nin bu konuda yeterli tepkiyi gösteremediğinden şikayetçi.

Bu arada ramazan ayında Doğu Türkistanlılar için vatandaşlar camilerde dua ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir