TurkNet Sınırsız Adil Kullanım Kotası Hizmetiyle Kullanıcıların Takdirini Topladı

TurkNet Sınırsız Adil Kullanım Kotası Hizmetiyle Kullanıcıların Takdirini Topladı

Adil kullanım kotasız hizmeti ilk defa yaygın olarak sunan TurkNet’e destek mesajları geliyor.

TurkNet aboneleri 17 Mart Cuma gününden itibaren aktif altyapısı dahilinde hizmet fiyat farkı eklemeden Adil kullanım kotasız olarak hizmet verilmeye başlandı. Adil kullanım kotası limitlerini kaldırdı.

Türkiye’deki alternatif operatörler, kablo TV ve fiber ağ üzerinden verilen hizmetleri bir kenara bırakılırsa, abonelere iki şekilde hizmet verilebilir: Veri Akışı Erişimi (VAE) denilen yöntemle ya da Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) denilen yöntemle. Her iki yöntemde de evlerden santrale giden bakır kabloların kontrolü Türk Telekom’dadır. Bu kablolar yıllardır devletin yatırım yaptığı, her operatörün yeniden çekmesi anlamsız olan, mülkiyet hakkı olmadan yerleşik operatörün kontrol ettiği kablolardır.

VAE yönteminde, bu kablolar yerel santrallerde yerleşik operatöre ait cihazlarda (DSLAM) sonlanırlar. Veri oradan yine yerleşik operatörün altyapısını kullanarak bölgesel trafik teslim noktalarına iletilir. Bazı alternatif operatörler trafik teslim noktalarında bu trafiği teslim alıp kendi ağları üzerinden yönlendirirler. TurkNet’de VAE yöntemiyle hizmet verdiği noktalarda böyle yapıyor.

YAPA yönteminde ise hizmet verdiği noktalarda bakır kabloların uçları, yerleşik operatöre ait santral binalarında bulunan TurkNet’e ait cihazlarda sonlanırlar. Ondan sonra da tamamen TurkNet ağı içinde hareket ederler. TurkNet ağı, kapasitesini başka operatörlerle paylaşmaz, yedeklidir ve ihtiyaç oldukça kapasitesi kolayca artırılabilir. YAPA yöntemiyle hizmet verdiği aktif altyapı kapsamındadır.

TurkNet YAPA Santrallerinin Olduğu İller:
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak(ilin tamamını kapsamıyor).

Telekomünikasyon piyasasını düzenleyici kurum olan BTK, bir süredir Adil kullanım kotası ile ilgili uygulamaların tüketici açısından iyileştirilmesini istiyordu.

150 bin TurkNet abonesinin yüzde 20’sine YAPA yöntemiyle hizmet veriliyor.

TurkNet, YAPA yöntemiyle şu anda 200 santralde hizmet veriyor.

TurkNet’in sınırsız Adil kullanım kotası uygulaması ile açıklamasını bu linkten okuyabilirsiniz: https://turk.net/AKNsiz-internet/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir