Türklerin Kültür Yozlaşmasına Maruz Kaldığı Ülkeler

Türklerin Kültür Yozlaşmasına Maruz Kaldığı Ülkeler

Türklerin Kültür Yozlaşmasına Maruz Kaldığı Ülkeler

Türklerin en fazla maruz kaldığı durum kültür yozlaşmasıdır. İngiliz, Amerikan, Rus ve Çin kültürlerinin etkisi altında kalan Türk Dünyası, bu kültür yozlaşmasının önüne geçecek eylemlerde bulunması gerekiyor.

Türk medeniyetinin tekrar kurulmaması için, tüm dünya elbirliği yapmış gibidir. Bugünün süper güçlerinin ideallerinde, hep parçalanmış ve ezilmiş bir Türk dünyası kalması yatmaktadır.

Türk Dünyası Dil Kurumu ve ortak dil sözlüğü kurulması gerekiyor.

Bütün Türk Devletlerinin haber ajansları Rusça ve Çince dışında Türkçe dil ile içerik sağlarsa Türk dünyasının birbirinden haberi olur.

Türk devletler, kendi arasında ortak Kültür Antlaşmaları imzalamalı ve kültür alış-verişini sağlamalı. Bu ülkelerin tarımı, hayvancılığı, madenleri ve sanayisi farklı gelişmeler içindedir. Ülkeler birbirlerine destek verdiği sürece, iktisadi bir bütünlük görülmektedir. Bu bütünlüğü bozmak için, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin gibi ülkeler, var güçleriyle çalışmaktadır.

Günümüz Türk Dünyasında beyin sömürüsü had safhaya ulaşmıştır. Türk devletleri, bilim ve teknik yönünden birbirlerinin eksiklerini tamamlayabilirler. Bu amaçla Türk Dünyası Bilim ve Teknik Kurultayının oluşturulması gerekiyor.

Kaynak:Prof.Dr.Ramazan ÖZEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir