Türkiye’ye Verilmeyen EURO 2020 ve Olimpiyat Ev Sahipliği Diğer Ülkelere Hayretmedi

Türkiye'ye Verilmeyen EURO 2020 ve Olimpiyat Ev Sahipliği Diğer Ülkelere Hayretmedi

Türkiye’ye Verilmeyen EURO 2020 ve Olimpiyat Ev Sahipliği Diğer Ülkelere Hayretmedi

Yolsuzluk yaptığı için futboldan men edilen eski UEFA başkanı Platini, 2020 Avrupa Futbol şampiyonasını tek aday Türkiye’ye vermemek için çok sayıda ülkenin ortaklaşa düzenleyeceği bir ev sahipliği sistemini yürürlüğe koymuştu. UEFA yıllardan beri Türkiye’ye bir kaç kez futbol şampiyonalarına ev sahipliği için aday olmasına ve almayı hak etmesine rağmen sudan sebeplerle organizasyonları vermemişti.

Aynı şekilde Türkiye ile Japonya arasında geçen 2020 Olimpiyatlara ev sahipliği için yapılan başvuruda Türkiye, tarihinde en iyi hazırlandığı, şansının en yüksek olduğu seçimde yine siyasi nedenlerden ötürü organizasyonu alamamıştı.

Euro 2020 Çin virüsü salgını nedeniyle 1 yıl sonraya ertelendi. Aynı şekilde Olimpiyatlar 1 yıl sonraya ertelendi. Türkiye’nin hakkı olmasına rağmen bu organizasyonları Türkiye’ye vermeyerek büyük iyilik yapmış oldular.

Şimdi en büyük sıkıntı UEFA’nın 30 Mayıs 2020’de yapılacak olan Şampiyonlar Ligi Finali’ni İstanbul Olimpiyat Stadı’na vermiş olması.

Bu şartlarda oynanırsa maddi açıdan Türkiye’yi zarara uğratma ihtimali var. Gelenlerin turistik gezilere çıkacak olması kontrol edilmesi çok büyük sorunlar çıkaracaktır. Özellikle maça gelecek Çinlilere büyük tepkiler olacaktır.

UEFA’nın Euro 2020 gibi bu final maçını da ertelemesi gerekir. Bunun için ligleri erteleyen TFF’nin UEFA’ya başvurması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir