Türkiye’de Sanki Gökten Amerikan Tırtılı Yağıyor Tarımı Bitirecekler

Türkiye'de Sanki Gökten Amerikan Tırtılı Yağıyor Tarımı Bitirecekler

Türkiye’de Sanki Gökten Amerikan Tırtılı Yağıyor Tarımı Bitirecekler

Türkiye’yi yavaş yavaş sarmaya başlayan ve aylarca ağaçlarda yer edinen Amerikan tırtılları bulduğu her ağacı kurutup çiftçilere zarar veriyor ve insanları rahatsız ediyor.

Amerikan beyaz kelebeği tırtılı ağaçlara büyük zarar verdiği gibi bitkilerede zarar veriyor.

Tırtıllar ağaç dallarında örümcek ağı gibi bir ağın içinde yüzlerce yumurtalardan gelişiyor ve bunlar bulduğu bütün yaprakları kurutuyor.

Bu tırtılları tamamen organik bir şekilde kanserojen kimyasal kullanmadan yok etmek için Neem Ağacı (Yalancı Tespih Ağacı) bitkisine arap sabunu karıştırılarak ağaçlara püskürtülmektedir. Bu sayede bu tırtıllar yok edilmektedir. Neem Ağacı aynı zamanda kanserojen kimyasal içerikli zehirli tarım ilaçları yerine (yaprakları püskürtülerek) kullanılırsa tarım zararlılarını yok etmekte çok etkilidir. Beyaz sinek, yaprak bitleri, Japon böcekleri, güve larvaları, ölçek ve örümcek akarları dahil olmak üzere birçok zararlıyı kontrol etmek için kullanılır.

Ayrıca Amerikan beyaz kelebeğinin yumurtasını yiyen bacillus bakterisi kullanılarak biyolojik mücadele yürütülüyor.

Tırtılları yok etmek için bir diğer mücadele yöntemi ise ağaçlarda ağ görülen dalların kesilerek tırtıl ve yumurtalarım imha edilmesi şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir