Türkiye Neden HUB Olmalı İç Suyolları Taşımacılığı

HUB kelimesinin anlamı kullanışa göre değişiklik gösterir. HUB ile sadece enerji değil tüm konular kapsanıyor.

Türkiye, 2 yıl sonra yurtdışında kuracağı 20 lojistik merkezle toplam yaklaşık 30 milyon ton yük kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Gas Transit Hub ise gaz geçişi ile alakalı. Enerjide merkez ülke olma ile enerji merkezi olmak aynı şey değil. Ayrıca enerji sadece gazı değil kömür, petrol, nükleer, yenilenebilir enerji kaynaklarını kapsar.

Mısır’ın başındaki diktatör Sisi, Türkiye’nin Gaz hub olma hedefini sekteye uğratacak girişimlerde bulunmaktadır.

Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu (EFET) Gas Hub değerlendirmesine göre Türkiye ilk 10 arasında değil rakipleri Yunanistan ve Polonya’dan daha kötü bir gaz ticaret merkezi puanına sahip. 2014 yılında Yunanistan ve Polonya’nın da önündeydi.

Türkiye taşımacılık konusunda demiryoluna çok ağırlık vermesi lazım, bu konuda Almanya en başarılı ülke. Türkiye’de çok sayıda alternatif olmasına rağmen içsuyolu taşımacılığı hiç kullanılmıyor. İç Suyolu Taşımacılığı; nehir, göl, akarsu ve su kanalları üzerinde özel tip gemiler ile yapılan taşımacılıktır. Türkiye’nin bu iç suyollarını birbirine bağlması çok daha büyük avantaj sağlayacaktır. Su taşımacılığı kara taşımacılığından daha ucuzdur ve en ağır yükler daha ucuza, kolayca taşınabilir. Hollanda bu konuda dünyada en önde olan ülkelerdendir ve Dubai’deki yapma adaları Hollandalı şirketler yapmaktadır.

İçsuyolu taşımacılığı ayrıca karayolu trafiğinin ortadan kalkmasına katkı sağlar.

Türkiye’nin Multimodal Transport (Çoklu Taşımacılık) ile Dubai ve Hollanda ülkeleri gibi HUB olması gerekiyor. Gelen bir malın Avrupa’ya doğrudan gidebileceği bir kaç hat alternatif rota belirlenmesi lazım. Kesintisiz ulaşım gerekiyor. Türkiye’de Kırklareli kara ve deniz yolu ile lojistik merkezi olarak kullanılabilecek bir şehir. Ayrıca İstanbul Yeni Havaalanı etkisi var. Türkiye’nin fırsatları kaçırmadan bu tarz şeylere yatırım çekip ülkelerle ikili anlaşmalar yapması lazım.

Dubai, bulunduğu coğrafyada ticaret, finans ve turizm merkezi (hub) olma stratejisi izlemektedir. BAE gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik devlet politikası ile petrol-dışı gelirleri geçmiş yıllara göre, milli gelirdeki payı gittikçe artmaktadır.

Rotterdam limanı Hollanda’yı en önemli stratejik dağıtım merkezlerinden biri haline getirdi. Rotterdam, Avrupa’nın en geniş limanı ve önemli bir küresel lojistik üs konumundadır. Batı Avrupa’nın lojistik anlamda en güçlü ülkeleri arasında gösterilen Hollanda, Almanya’ya ulaşmak isteyen yabancılar için yüzde 30’a varan oranlarda vergi muafiyeti uygulamaktadır. Kurumlar gelir vergisi oranı birçok Avrupa ülkesine göre oldukça düşük.

Toplam yük hareketlerine göre Avrupa’daki ilk 20 liman sıralamasında Hollanda, Rotterdam Limanı ile dünya dördüncüsü. Kapsamlı karayolu, demiryolu, suyolu ve boru hatları ağı ile desteklenerek önemini artıran limanlarıyla Hollanda, güçlü denizcilik kümeleri ile de dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir