Türkiye Boğaz Geçişlerinde Gemilerden Çok Önemli Bir Kazanç Elde Edebilir

Türkiye Boğaz Geçişlerinde Gemilerden Çok Önemli Bir Kazanç Elde Edebilir

Türkiye Boğaz Geçişlerinde Gemilerden Çok Önemli Bir Kazanç Elde Edebilir

Kıyı Emniyet Genel müdürlüğü verilerine göre yaklaşık 50 bin gemi boğazlardan geçerken günlük ortalama 140 gemi geçiyor. Gemiler ortalama 24 saat ile 3 gün bekleme sürelerine sahip.

Türkiye gemilerden boğaz geçişleri için yıllık 150 milyon dolar kazanıyor. İstanbul Boğazı’nda Germinal frank üzerinden belirlenen gemi geçiş ücretleri Montrö Sözleşmesi gereği güncel kurlar üzerinden yeniden belirlenirse, yıllık 1 milyar dolardan fazla gelir elde edecek. Montrö Sözleşmesi gereğince Türk Boğazları’ndan geçiş için ödenmesi gereken ücretler mevcut tarifeye göre çok daha yüksek olması gerekiyor. Geçiş ücretleri Altının güncel değeri üzerinden hesaplanırsa gelir katlanıyor.

Boğaz’dan geçen gemilerin ödemek zorunda olduğu (fener, tahlisiye ve patent) ücretleri, hizmetin türü itibariyle ticari gemilerde tonaja göre ödenecek ücret o dönem BM’nin ortak para birimi olan Germinal frank üzerinden belirlenmiş durumda. 1936 yılında 1 Germinal frank 0,29 gr altına karşılık geliyordu. Dolar ve altın değeri sürekli artarken Boğazlar’dan geçiş ücreti 38 yıldır hiç güncellenmedi.

Germinal Frank tedavülde olmadığı için 1983 yılında güncel kurlar dikkate alınmaksızın 1 frankın değeri 0.29 gr saf altın değeri olarak belirlendi. Yeni hesaplanan ücrete başta Rus şirketler ve İngiliz Büyükelçiliği itiraz edince dönemin hükümeti geri adım attı ve 1983 yılında 1 gr altın 0.8063 dolara sabitlendi. Bu yüzden Türkiye her yıl yaklaşık 1 milyar dolardan fazla gelir kaybetmeye başladı. Günümüzde 1 gr altın 50 doların üzerinde bir değere sahip. Türkiye Cumhuriyeti, olması gereken ücret dışında, Boğaz geçiş ücretlerinde yüzde 94’e varan indirim uyguluyor.

Türkiye’nin boğaz geçiş ücretlerinde sabit altın kurundan vazgeçerek güncel altın kuruna dönmesi Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne aykırı değildir. Bu güncelleme yapıldığında her şeyi Türk olan ama Türk bayrağı taşımayan gemiler de yeni ücretlerden etkileneceği için, gemilerinde Türk bayrağı taşıma durumu artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir