Tülay Keçialan Kimdir

Tülay Keçialan Kimdir

Tülay Keçialan sahne adı olarak önce Tülay Saygın sonra bilinen adıyla Asya 24 Şubat 1965 yılında Eskişehir’de doğan şarkıcıdır. Ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Eğitim Merkezinde müzik eğitimi alan Tülay Keçialan, Eskişehir Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi’nde okurken Millyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması’nda Türk Halk Müziği dalında solist olarak 1. seçilmiştir. Liseden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum’da başlayan ve daha sonra Ankara’da devam eden Tülay Keçialan, Nilüfer’in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın isimini kullanmıştır.

Müzik kariyerine Bodrum’da başlayan Tülay Saygın, burada kendisini dinleyen müzisyen İlhan Feyman’ın teklifini değerlendirerek Ankara’da Grup Angora’nın solisti olarak İngilizce ağırlıklı repertuvarıyla çoğunlukla otellerin rooflarında sahneye çıkmıştır. Ayrıca Başkent ve Altınnal Gazinoları’nda Kadınlar matinesinde sahne almıştır. 1986 yılında Pazar günleri TRT Ankara Televizyonu’nda yayınlanan bir çocuk programında Grup Angora ile birlikte müzik yaptı.

Ankara’da müzik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne katılması yönünde gelen teklifi kabul eden Tülay Saygın, TRT’nin Ankara Arı Stüdyosunda 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne Zamanda Gezinti isimli şarkısı ile katılmıştır. Bu şarkı 10. olmuştur.

Sekiz yıl Ankara’da Grup Angora’nın solistliğini yaptıktan sonra İstanbul’a taşınan Tülay Saygın müzik kariyerine Nilüfer ile devam etmeye başlamıştır. Nilüfer’in albümlerinde ve konserlerinde dört yıl boyunca kendisine vokalist olarak eşlik eden Tülay Saygın, zaman zaman da diğer önemli sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer almıştır.

1992 yılında ise sözü Mutlu Yuluğ’ya müziği Önder Bilge’ye ait olan “Haykır Sevda Dağlarına” isimli şarkıyı yorumlayarak İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması’nda birincilik kazanmıştır. Aynı yarışmada ikinciliği Suat Suna, üçüncülüğü ise İzel-Çelik-Ercan (İzel Çeliköz, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi) grubu elde etmiştir.

Nisan 1994’te müzik marketlerdeki yerini alan ve bir Nilüfer prodüksyonu olan Asya (1994) isimli ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışması çerçevesinde sahne ismini Asya olarak değiştirmiştir.

Asya’nın ikinci albümü 1996 Mayıs’ında yayınlanmış ve ilk klip Mustafa Sandal bestesi ve hit olan Beni Aldattın adlı şarkıya çekilmiştir.

1999 yılında Üçüncü albümünü çıkardığı dönemlerde iş adamı Şevki Kaygusuz ile evlenen Asya müziğe ara vermiş daha sonra 2002 yılının Temmuz ayında Dönmem Yolumdan isimli albümü ile müziğe geri dönmüştür.

Asya’nın, sözlerini kendisinin yazdığı müziklerini ise Gürsel Çetin ile birlikte hazırladığı Aşktır Beni Güzel Yapan isimli albümü, 19 Ağustos 2007 tarihinde müzik marketlerdeki yerini almıştır. Asya, yeni albümüne prodüktör ve yapımcı olarak imza atarken, albümün müzik direktörlüğünü Özgür Buldum üstlenmiştir. Yeni albümün çıkış parçası olan Gittin Gideli’ye Karaköy Bankalar Caddesi”nde klip çekilmiştir.

Asya’nın yeni albümü Aşk İz Bırakır ise 10 Mart 2014 tarihinde müzik marketlerdeki yerini almıştır.

Asya, 2010 yılında Engin Gürkey ile birlikte TRT Müzik kanalında Müziğin Binbir Dili adlı müzik programını sunmuştur. Bahse konu müzik programı, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşama ve gelişme imkânı bulmuş farklı kültürlerin müzik türlerini günümüze taşımakta ve her bölümde farklı dillerde müzik yapan sanatçılar konuk edilmiştir.

Diskografi
Albümleri
Asya (1994)
Asya (1996)
Masum (1999)
Dönmem Yolumdan (2002)
Aşktır Beni Güzel Yapan (2007)
Aşk İz Bırakır (2014)

Teklileri
Tesadüfen (2008)

Ödülleri
Millyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması Türk Halk Müziği dalında birincilik
1992 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda birincilik

” data-picprefix=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir