Trump’ı Sansürleyen Twitter KKTC’yi Sansürlüyor

Trump'ı Sansürleyen Twitter KKTC'yi Sansürlüyor

Trump’ı Sansürleyen Twitter KKTC’yi Sansürlüyor

KKTC’li hiçbir siyasetçinin hesabını onaylamayan Twitter’da KKTC’nin kuruluş yıldönümü ile atılan mesajların trendlerde sansürlendiği görüldü. Türkiye gündeminde ilk sırada yer alan KKTC kuruluş yıldönümü sansürlenerek sadece Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun şeklinde gösterilmesi dikkat çekici.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hesabının Twitter’da onaylanmadığı ve mavi tık almadığı görülüyor.

Aynı şekilde KKTC Cumhurbaşkanlığı resmi hesabı KKTCCB mavi tık onayına sahip değil. Öte yandan Kıbrıs’ın rum tarafının liderinin hesabı onaylanmış durumda olduğu görülüyor.

Kıbrıs adasında bulunan Türkler azınlık değil bir topluluktur ve asırlardır adada yaşamaktadır. Sömürgeci ülkeler yıllardır adanın etrafındaki petrol ve doğalgazı sömürmek için adanın kuzeyinde yaşayan Türkleri görmezden gelip tüm adayı sahiplenmeye çalışmaktadır.

Türkiye aleyhine pek çok konuda olduğu gibi en büyük yalanlardan biri Türkiye’nin adayı işgal etmesi yalanıdır. 1963 yılından itibaren adanın güneyinde yaşayanlar adanın kuzeyinde yaşayan Türk topluluğuna saldırılara başlamıştır ve çok sayıda Türk hayatını kaybetmiştir.

1960 yılında ada İngilizlerden bağımsızlığını kazanırken Garanti ve İttifak Anlaşması imzalanmıştır. Anlaşmanın 2. maddesinde geçen ifadeler şöyle;
1) Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1. maddede belirtilen taahhütlerini kaydederek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, ülke bütünlüğünü, güvenliğini ve anayasanın temel maddeleri ile oluşan durumu tanırlar ve garanti ederler.
2) Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diğer herhangi bir devlet ile gerek birleşmesini gerekse Ada’nın taksimini doğrudan doğruya veya dolaylı olarak gerçekleştirmeye yardım ve teşvik edici bir amacı olan tüm hareketleri kendi yetki ve ilgileri oranında önlemeyi üstlenirler.

Rum tarafı 1974 yılına kadar adada nüfus ve askeri güç üstünlüğüne sahip olmuştur. 15 Temmuz 1974 yılında Yunanistan darbe yapıp anayasal düzeni yok etmiştir. Garantör ülke Türkiye ise İngiltere’ye darbeye karşı birlikte hareket edelim önerisinde bulunmasına rağmen İngiltere’nin umrunda olmamıştır.

Kuzey Kıbrıslı Türklerin yardım çağrısı üzerine Türkiye garantörlük hakkını kullanarak Barış Harekatı ile Güney Kıbrıslı teröristleri durdurmuştur.

Adada yarım asırdır Birleşmiş Milletler Barış Gücü olmasına rağmen Türklere yapılan saldırılar ve katliamları seyretmiş ve 3 kez ateşkes çağrısı yaptıktan sonra aradan çekilip gitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir