Topa Kafa Vurmanın Zararları 10 Yaşından Küçükler Kesinlikle Topa Kafa Vurmamalı

Topa Kafa Vurmanın Zararları 10 Yaşından Küçükler Kesinlikle Topa Kafa Vurmamalı

Yapılan ölçümlerde bir kaç kez topa kafa vurulduğunda beyin fonksiyonları yavaşlarken, hafıza performansının ciddi oranda düştüğü tespit edildi.

Uzmanlara göre çocuklar erken yaşlarda futbol topuna kafa vurursa beyinleri zarar görüyor. Sporu ne olursa olsun, 14 yaşından küçük hiçbir çocuk kasıtlı beyin travması almamalı.

Amerikan Futbol Federasyonu 10 yaş ve altındaki çocukların futbol topuna kafa ile vurulmasını yasakladı. 11 ile 13 yaş arasındaki küçük futbolculara sınırlama getirildi.

Profesyonel kariyerleri boyunca sıkça topa kafa vuran futbolcuların uzun vadede beyin hasarıyla bağlantılı olabileceği sonucuna varıldı. Kafa vuruşu antrenmanından sonra beynin hafıza performansı yüzde 41-67 oranları arasında yavaşlıyor ama olumsuz etkiler 24 saat içerisinde kayboluyor.

Uzmanlar eski boksörlerde görülenlere benzer beyin hasarlarıyla karşılaştı. Böylece ilk kez bir çok futbolcuda, daha önce alınan beyin hasarının (demans) bunamaya yol açabileceğini kanıtladı.

Futbolcuların kariyerleri boyunca binlerce kez topa kafa vurmaları, defalarca sert şutları kafayla karşılamaları nedeniyle yaşlılıklarında demansa yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu BBC’de yayınlanan bir belgeselde de dile getirilmişti. Belgeselin sunuculuğunu İngiliz futbolunun efsanelerinden Alan Shearer yapmıştı.

Araştırmalar, futboldaki baş ve boyun yaralanmalarının önemli bir sorun olduğunu işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir