Tenis Kuralları Kısaca Maddeler Halinde

Tenis Kuralları Kısaca Maddeler Halinde

Tenis Kuralları Kısaca Maddeler Halinde

Teniste 4 sayı alan bir oyunu, toplamda 6 oyunu kazanan bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan tenisçi maçı kazanır.

Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması (çifte hata) gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set olurken kadınları maçları 3 set üzerinden oynanır. Setlerde iki farklı üstünlüğü sağlayan tenisçi galip gelir.

Eğer oyun sırasında 40-40’lık bir eşitlik meydana gelirse oyun uzar bir sonraki sayıyı kazanan oyuncu sadece avantaj kazanır. Böyle bir durumda aynı oyuncu bir sayı daha kazanırsa oyunu alır. Sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yeniden oluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste (avantaj + sayı) kazanıncaya kadar mücadele bu şekilde devam eder.

Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ(net) üzerinden rakibinin sahasına(korta) atmaya çalışır. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Tenis dikdörtgen düz bir kortta genellikle beton(sert), kil(toprak), çim veya ahşap bir yüzeyde oynanır. Profesyonel teniste kortlar belirli ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir