İçeriğe geç
Arama Yapıldıkça Ağaç Dikilmesini Sağlayan Ecosia Arama Motoru

Tayvan’ı Tanıyan Ülkeler Hangileridir Türkiye Tayvan’ı Tanıyor mu

Tayvanı Tanıyan Ülkeler Hangileridir Türkiye Tayvanı Tanıyor mu

Amerika’nın yeni başkanı Trump Tayvan’ı tanıyacağını açıkladıktan sonra Çin küplere bindi. Çinliler Amerika’ya acımasız davranacaklarını ifade ediyor.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan edip Tayvan’ı kurdu ancak Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmeyip bu adanın kendi eyaleti olduğunu öne sürerken Tayvan’ı 18 ülke tanımaktadır ve resmi diplomatik ilişkilerde bulunmaktadır. Türkiye Tayvan’ı tanımamakta ancak Tayvan ile ekonomik ve kültürel ilişkiler kurmaktadır.

Tayvan’ı tanıyan ülkeler;
Afrika (1 devlet): Svaziland

Avrupa (1 devlet): Vatikan

Okyanusya (6 devlet): Kiribati, Marshall Adaları, Nauru, Palau, Solomon Adaları, Tuvalu

Orta, Güney Amerika ve Karayipler (10 devlet): Belize, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua, Paraguay, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler

Tayvan ile Çin arasındaki en büyük fark Tayvan markalarının çok daha kaliteli ürünler üreterek bilinen markalar olması ve ucuz olmasıdır.

Tayvan’da Elektronik Alet Fiyatları! (Asus, Acer, MSI, HTC, Apple Dünya’nın En Ucuz Elektronikleri!)

Tayvan’ın en fazla mal ihraç ettiği ülke Çin Halk Cumhuriyeti olmasına rağmen bağımsızlık ve tanınma çabalarıyla BM üyeliği istekleri Çin’in vetosu ve tehditleri nedeniyle gerçekleşmemektedir.

Tayvan, Doğu Asya’da Çin’in ve Japonya’nın güneyinde, Filipinler’in kuzeyinde bir adadır. Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklarda yerleşik uzakdoğu ülkesidir. Başkenti Taipei’dir.

Soğuk Savaş nedeniyle Batıyla tüm ilişkileri kopan Çin’i, 1970’lerin başına kadar Birleşmiş Milletler’de Tayvan (Çin Cumhuriyeti olarak) temsil etmiştir. 1970’lerde Amerika’nın Pingpong Diplomasisi sayesinde Çin ile Amerika ilişkileri düzelmiş ve Çin Halk Cumhuriyeti(PRC) tüm Çin’i temsilen BM’ye kabul edilmiştir.

Tayvan 1970’lerden beri, BM ve WHO, UNESCO gibi çeşitli BM kuruluşlarına yeniden katılabilmek için büyük bir çaba içerisindedir.

Tayvan’ın nüfusu yaklaşık 23 milyondur.

Tayvan’da yapılan seçimlerden zaferle ayrılan Demokratik İlerleyiş Partisi Lideri Tsai Ing-wen başkanlık görevine başlamasıyla Çin, iletişim mekanizmasının askıya alındığını açıkladı.

Tsai Ing-wen yaptığı konuşmada, Tayvan’ın bağımsızlığını savunarak Çin’e, Tayvan’a saygı duymaları çağrısında bulunmuştu.

Tayvan’da TÜRK Ürünlerini Böyle Satıyorlar! (Raflar Boş!)

Çin Mallarından Daha Kaliteli ve Ucuz Tayvan Taiwan Markaları

 • Hayran
 • Mutlu
 • Üzgün
 • Kızgın
 • Sıkıcı
 • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Tayvan’ı Tanıyan Ülkeler Hangileridir Türkiye Tayvan’ı Tanıyor mu Yorumları

 1. Mehmet eryılmaz

  Çin zulmünne karşı verilen haklı bir mücadele sonucu kazanılan bağımsızlık o onurlu ve karekterli güzel tayvanı benim ülkem Türkiye Cumhuriyeti de tanımalıdır tayvanı seviyoruz

 2. Mehmet eryılmaz

  Tayvan tanınması gereken bir ülkedir bağımsızlık mücadelesiyle kendilerini çin zulmünden kurtarmış tır dünyaya örnek bir karekterde millettir kendi ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti de bu ülkenin bağımsızlığını tanımalıdır saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir