İçeriğe geç

Taylor Swift Kimdir

Taylor Swift Kimdir

Taylor Alison Swift 13 Aralık 1989 yılında Pensilvanya’da doğan Amerikalı Şarkıcı, söz yazarı, prodüktör ve oyuncudur. Sony/ATV Müzik yayın evi ile çalışan en genç söz yazarı oldu.

2006 yılında adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sürdü ve bu albümün 3. tekli çalışması olan Our Song parçası ile ABD country listesinde zirveye çıkan en genç şarkıcı oldu.

En İyi Yeni Sanatçı dalında 2008 Grammy Ödüllerine aday gösterildi.

2008 yılı sonlarında Fearless adlı 2. albümü çıkardı. Bu albüm 2009 yılının en çok satan albümü oldu.
Albüm 4 Grammy müzik Ödülü kazandı. Bu ödüllerden biri Yılın Albümü ödülünü kazanan en genç şarkıcı oldu.

Aynı albüm Amerikan Müzik Ödülleri, ACM ve CMA’de de ödül kazanarak, country müzik tarihinin en çok ödül kazanan albümü oldu.

2010 yılında Speak Now adlı 3. albümünü çıkardı. Bu albüm çıktığı ilk haftada 1 milyondan fazla bir satış rakamını yakaladı. Albümün 3. teklisi Mean 2 Grammy ödülü kazandı.

Swift 2011-2012 yıllarında Speak Now World Tour adıyla dünya turnesine çıktı. Bu turnelerde toplam 1 milyon 600 bin dinleyiciye ulaştı.

2012 yılında Red adlı albümünü çıkardı. Bu albüm önceki albüm satışlarınıda geçerek çıktığı ilk haftada 1 milyon 210 bin satış rakamına ulaştı ve son 10 yılın ilk haftasında çıkan albümler içinde en çok satan albüm oldu. Swift ilk haftada 2 milyon albüm satışına ulaşan ilk kadın şarkıcı oldu. Albümdeki We Are Never Ever Getting Back Together ve I Knew You Were Trouble teklileri dünya çapında hit şarkılar oldu.

2014 yılında 1989 adlı albümünü çıkardı.

Söz yazarlığı ile Nashville Şarkısözü yazarları derneği ve Şarkısözü yazarları Onur Listesi’nden ödül kazandı.

Oyunculuk kariyeri; televizyon dizileri Kanıt Peşinde ve New Girl, sinema filmleri Sevgililer Günü ve Loraks.

7 Grammy müzik ödülü 10 AMA, 7 CMA, 13 BBMA, 6 ACM ve 13 BMI ödülüne layık görüldü.

Dünya çapında dijital ortamda şarkıları 75 milyon satarken 26 milyondan fazla albüm satışına ulaştı. Servetinin 220 milyon dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

Sanat eğitimi, çocuk eğitimi ve doğal afetlerde zarar görmüş kişiler için bağışlar yapmakta; LGBT ve hasta çocuklar için kurulmuş kuruluşları desteklemektedir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Kültür

Taylor Swift Kimdir Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir