Tarımsal Terör Agroterörizm Nedir

Tarımsal Terör Agroterörizm Nedir

Tarımsal Terör Agroterörizm Nedir

Ulusal veya uluslararası siyasi çıkarlara önemli ölçüde zarar vermek için tarımsal çevreye yönelik düşmanca saldırılara verilen addır.

Korku oluşturmak, ekonomik zarar vermek ve devletlerin dengesini bozmak amacıyla biyolojik veya kimyasal etmenler kullanılarak tarımsal hedeflere yönelik olarak yapılan kötü niyetli bir girişimdir.

Tarımsal terör amaçlı kullanılabilecek organizmalar; bakteriler, virüsler, funguslar, böcekler, diğer mikroorganizmalar, kimyasal toksinler ve GDO’lardır.

Agroterrorism olarak da bilinen, agriterrorism yani tarım terörizmi, bitki veya hayvanların kötü amaçla kullanılması yoluyla zirai sanayi veya nüfusun gıda tedarik sistemini bozabilir. Pek çok kişi daha önce Türkiye’de olmayan Asya Kaplan Sivrisineği, Amerikan beyaz kelebeği tırtılı, balon balıkları ve aynı anda aşırı orman yangınları gibi durumların Agroterörizmden kaynaklandığını düşünmeye başladı. Türkiye’de daha önce Bursalı bir çiftçi tarlasına düşen paraşütlü böcekleri incelettirdiğinde uzmanlar Türkiye’de bu tip bir böceğin olmadığını belirtmişlerdi.

Avrupalılar Aztek, Maya ve İnka medeniyetlerini Agroterörizm ile yok etti. Aztek, Maya ve İnka Medeniyetleri bu hastalıklara karşı hiçbir tedavi yöntemini bilmiyorlardı. Grip hastalığının yanı sıra kabakulak ve çiçek salgınlarınıda beraberinde bu topraklara taşıyan Avrupalılar, söz konusu medeniyetleri soykırıma uğrattı.

Sömürgeci ülkeler diğer ülkelerin coğrafyasına, topraklarına zararlı böcekler, ölümcül mikroplar aşılayarak, insanları açlık ve kıtlıkla terbiye etmeye çalışıyor.

Amerikan iç savaşı sırasında Kuzeyliler tarafından Güney bölgesine Murgentia histrionica isimli böcek kasten bulaştırılmış tarımsal üründe önemli kayıplar meydana gelmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya, Patates böceği üreterek müttefiklerin tarımsal ürünlerine karşı kullanmaya yönelik çalışmalar yürütmüştür. Almanya karton kutular içerisinde İngiltere’ye patates böceği atmakla itham edilmiştir. Cicadellidae familyasından böceklerin yaydığı bir bakteri Brezilya’da 50 milyon narenciye ağacının ölümüne neden olmuştur. Beyaz sinekler ABD Imperial Valley’de patateste 300 milyon dolar, Kaliforniya’da 100 milyon dolar, Rus buğday afidi 600 milyon dolar, Akdeniz meyve sineği 897 milyon dolar zarara neden olmuştur.
Kaynak: tarimdanhaber.com/tarim/tarimsal-teror-hakkinda-ne-biliyorsunuz-h12348.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir