Su İsrafı İle İlgili Yazılar

Su israfını önlemek için ne yapılabilir

Dünyadaki su kaynakları ve denizler giderek kirletildiği için azalmakta. Bu nedenle suyun israf edilmemesi gerekiyor.

Musluklar ve bataryalardan boş yere su akıtılmamalıdır. Damlatan musluk veya bataryalar onarılmalı ya da değiştirilmelidir. Diş fırçalarken, traş olurken, banyo yaparken veya temizlik ihtiyacı giderilirken su boşa akıtılmamalı. Temiz su boşa akıtıldığı zaman atıksuya dönüşür. Atıksu geri dönüşemediği için kirli sudur. Gereksiz fazla akan su, hem su kaybına hemde para kaybına neden olur.

Tuvalet sifonu her çekildiğinde boşyere litrelerce su akıtır. Rezervuar içinde genellikle suyun doluluk oranını ayarlama özelliği bulunur. Bu ayar minimum seviyeye getirilmelidir. Eğer bu özellik yok ya da bunu yapmayı beceremiyorsanız rezervuar içine 1-2 litrelik su dolu pet şişesi koyarsanız daha az su israfına neden olursunuz.

Tasarruflu musluk batarya başlıkları tercih edin ve aynı şekilde ayarlanabilen tasarruflu duş başlığı tercih edin. Bu başlıklar hem suda filtreleme sağlar hemde suyun akışını güzelleştirerek tazik ve tasarruf sağlar.

Arabalarınızı yüzde 80’i boşa akan su hortumlarıyla yıkamayın kovaya su doldurarak durulayın.

Evinize alacağınız Bulaşık veya Çamaşır makineleri mutlaka A+ üstü olan su ve enerji tasarruflu olmalıdır.

Bahçelerin sulanması gerekiyorsa buharlaşmanın az olduğu sabah saatlerinde sulama yapılmalıdır. (Akşam saatlerindede buharlaşma azdır ancak akşam yapılan sulama bitkileri kurutur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir