Stres Kalp Krizi Felce Sebep Olurmu

Stres Kalp Krizi Felce Sebep Olurmu

Günlük hayatta stres çok çeşitli nedenlerden ötürü psikolojik etkilerle ortaya çıkar.

İnsan vücudu stres ile başa çıkabilmek için bazı kimyasal maddeleri salgılar. Fakat sadece tehlikeli durumlarda kişiyi koruyan bu mekanizma daimi stres karşısında sağlık için zararlı sonuçlara neden olabilir.

Uzun süren stres kaynaklı yüksek seviyeli kortizol kan basıncında, kandaki kolesterol ve trigliserit seviyesi artışına sebep olduğu belirtiliyor. Bu etkiler kalp hastalıklarında en sık görülen nedenlerdir.

Ayrıca stres kalp hastalıkları ile alakalı yangıyı fazlalaştırdığı belirtiliyor. Yangı dokularda oluşan hasar ya da enfeksiyon durumunda bağışıklık sistemi tarafından verilen bir tepki. Uzun süren stres yangıyı artıran bazı kimyasal maddelerin seviyesinin artmasına neden olduğunu belirten araştırmalar mevcut.

Kalp ve beyni besleyen kan damarlarında daralmaya sebep olan damar sertliği problemi, kalp krizi ve felcin başlıca nedenlerindendir.

Vücutta yangıyı fazlalaştıran kimyasal madde seviyesi yüksek olursa, dokulara oksijen bakımından zengin kan taşıyan atardamarlar kalınlaşır, böylece damar sertliği probleminin ilerlemesine neden olabilir.

Kısaca stres sadece kalp krizi değil aynı zamanda felç tehlikesini de artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir