Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar Ne Kadar Ceza Alır

6 ay önce 0
Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar Ne Kadar Ceza Alır
Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar Ne Kadar Ceza Alır

Futbol maçlarında futbolcu dışında görevli biri sportmenliğe aykırı bir açıklama yaptığında cezanın alt sınırı 3 maç olmasına rağmen bu ceza verildiğinde çok büyük tepkiler gösteriliyor.

TFF disiplin talimatına göre sportmenliğe aykırı açıklamalarda şu cezalar verilir:

1) Basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla sportmenliğe, spor ahlakına veya fair-play anlayışına aykırı açıklamalarda bulunan; açıklamaları ile TFF’nin saygınlığını zedeleyen, futbolun değerini düşüren, sporda şiddet veya düzensizliği teşvik eden, taraftar eylemlerine sebebiyet verebilecek mahiyette beyanlarda bulunan, spor maçlarının taraflarını, spor kulübü veya TFF yöneticilerini rencide edebilecek ya da bu kişilere husumet duyulmasına neden olabilecek şekilde açıklamada bulunan;

(a) Futbolculara 2 ila 6 maç arası men cezası,

(b) Kulüplerin yöneticilerine 45-120 gün arasında hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 30 bin TL’den 140 bin TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 15 bin TL’den 65 bin TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 10 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 5 bin TL’den 10 bin TL’ye kadar para cezası,

(c) Görevlilere ve diğer kişilere, 3 ila 7 maç arası soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 21 ila 45 gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir.

2) Bununla birlikte yukarıdaki fıkranın (c) bendinde yer alan kişilere bu cezalara ek olarak Süper Lig kategorisinde yer alan kişiler için 14 bin TL’den 70 bin TL’ye kadar, 1. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 7 bin TL’den 28 bin TL’ye kadar, 2. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 3 bin 500 TL’den 7 bin TL’ye kadar, 3. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 1 bin 500 TL’den 3 bin 500 TL’ye kadar para cezası verilir.

3) Basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla maç görevlileri hakkında, bu kişileri etki altına almaya yönelik, dürüstlüklerini veya tarafsızlıklarını sorgulayan, itibarsızlaştırmaya çalışan veya bu kişileri rencide edebilecek nitelikte herhangi bir yorum ve açıklama yapılması yasaktır. Bu yasağın ihlali halinde Disiplin Kurulu aşağıda belirtilen cezaları birlikte veya ayrı ayrı vermeye yetkilidir:

(a) Futbolculara ihtar, para cezası, en fazla 6 maçtan men,

(b) Yöneticilere ihtar, para cezası, en fazla 120 gün hak mahrumiyeti,

(c) Görevlilere ve diğer kişilere ihtar, para cezası, en fazla 7 maçta soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya en fazla 45 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

4) 1 ve 3. fıkrada belirtilen eylemlerin kulüplerin basın yayın organları (özellikle resmi internet siteleri, kulüp televizyonları) veya sosyal medya hesapları aracılığı ile gerçekleştirilmesi halinde kulüplere Süper Lig için 100 bin TL’den 300 bin TL’ye kadar, 1. Lig için 55 bin TL’den 150 bin TL’ye kadar, 2. Lig için 30 bin TL’den 55 bin TL’ye kadar, 3. Lig için 15 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar para cezası, ayrıca açıklamanın herhangi bir isim belirtilmeksizin veya yönetim kurulu tabiri kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde açıklamayı yapan kulübün başkanına da eylemin niteliğine göre 1 veya 3. fıkranın (b) bendine göre ceza verilir.

5) Bu ihlallerin TFF mensupları tarafından gerçekleştirilmesi halinde ilgili kişiler hakkında diğer talimatlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla en az 6 aydan sürekli hak mahrumiyetine kadar ceza verilir.

6) Bu maddede yer alan maçtan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezaları para cezasına çevrilemez.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Hangi Marka Hangi Ülkenin | Amerikan Malları Listesi