Soğuk Algınlığında Ne Yapılmalı Evde Yapılması Gerekenler

Soğuk Algınlığında Ne Yapılmalı Evde Yapılması Gerekenler

Soğuk algınlığına yakalanan kişilere dokunmaktan kaçınmak gerekir. Hastalık kapalı ve kalabalık yerlerde hızla yayılır. Virüsler bulaştıkları ortamda canlı kalır.

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda soğuk algınlığı bir çeşit mikropla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır. Yaklaşık 200 çeşit virüs, bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır. Virüslerle karşılaştıktan 24-72 saat kadar sonra boğaz ağrısı, boğazda kuruluk ve kaşıntı hissinden sonra hızla burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma, öksürük ve halsizlik meydana gelir. Hastalık solunum yoluyla bulaşır ama gözden kaçan önemli bir bulaşma yolu da kirli ellerdir.

Ağız ve burun salgılarının bulaştığı eşyalarla temas sonucu mikrop kolayca dağılır. Bu nedenle banyoda ortak havlu kullanılmamalı. Soğuk algınlığına yakalanan kişilerin kullandığı eşyalar kullanılmamalı ve soğuk algınlığına yakalanan kişilere özel eşyalar kullandırılmamalı.

Hastalıktan korunmak için el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı, hastalıklı kişilerin olduğu kapalı ortamlardan ve yakın temastan kaçınılmalıdır.

Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli ve bol miktarda C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmeli.

Hapşırınca kullanılan mendiller yeniden kullanılmamalı.

Nezle, grip gibi hastalıklarda Antibiyotik kullanılmaz. Nezle ve grip virüs hastalığıdır antibiyotik ise bakteri hastalıklarında kullanılır, grip gibi virüslerle olan hastalıklarda antibiyotik kullanmak zararlıdır çünkü bu durumda vücuttaki yararlı bakteriler yok olacaktır.

Soğuk algınlığı başladıkça gereksiz antibiyotik kullanımı daha da artıyor.

Türkiye’de insanlar bakteri veya mikrop ile virüs veya mantar türlerinin ayrı olduğunu antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili olduğunu algılayamıyor.

Türkiye’de ve dünyada antibiyotik kullanımında en sık yapılan yanlış üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları rahatsızlıkların yaklaşık yüzde 70 ile 85’ini yapan virüslere karşı antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Oysa antibiyotikler sadece ve sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığı unutulmamalıdır.

Nezle ve grip gibi virüs hastalıklarında iyileşeceğini düşünerek antibiyotik kullanıp kendine zarar veren insanların sayısı çok fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir