Profesör Oktay Sinanoğlu Kimdir ve Hayatı Kısaca Neler Yapmıştır

Profesör Oktay Sinanoğlu Kimdir ve Hayatı Kısaca Neler Yapmıştır

Profesör Oktay Sinanoğlu Kimdir ve Hayatı Kısaca Neler Yapmıştır

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, 25 Şubat 1935 yılında İtalya’nın Bari kentinde doğdu. Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu o dönem İtalya’da Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapıyordu. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan 2015 yılında hayatını kaybetti.

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyagerdir. Ömrünü milli kültür ve bilime adamıştır. Kimya alanındaki eserlerinin yanı sıra Türkçe’nin korunması için de önemli çalışmalar yapmıştır.

Ankara’da 1953 yılında Türkiye Eğitim Derneği’nin (TED) Yenişehir Lisesini birincilikle bitirince okul bursuyla ABD’ye gitti. Burada 26 yaşında en genç “tam profesör” unvanını almıştı. Yale Üniversitesi’nin 300 yıllık tarihinde üçüncü en genç tam profesör olduğu belirtiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği’nden yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı ve Sloan Araştırma Bursu ile ödüllendirildi. Doktorasını Kalifornia Üniversitesi’nde Fiziksel Kimya alanında tamamladı.

Harvard ve Yale üniversitelerinde 1961 yılında dersler verdi. Yeni buluşlarını, verdiği dersler ve yayınlarıyla dünyaya tanıttı.

1964’te Yale Üniversitesi’nde teorik kimya bölümünü kurdu. Yale’deki görevi boyunca, “Atom ve Moleküllerin Çok-Elektron Teorisi” (1961), “Çözgeniter Kuramı” (1964), “Kimyasal Tepkime Mekanizmaları Kuramı” (1974), “Mikrotermodinamik”(1981) ve “Değerlik Kabuğu Etkileşim Kuramı” (1983) çalışmalarını gerçekleştirdi. 1988 yılında, laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve “Sinanoğlu İndirgemesi” olarak adlandırılan yöntemini yayınladı.

Yale Üniversitesi’nde 37 yıl çalışıp emekli olduktan sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’ne atanan Sinanoğlu, 2002 yılına kadar görev yaptı.

1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti Oktay Sinanoğlu’na danışman profesör unvanı verdi. 1975 yılında çıkartılan özel kanunla devlet tarafından kendisine Cumhuriyet Profesörü unvanı verildi.

1966 yılında Kimya dalında “TÜBİTAK Bilim Ödülü”, 1973’te Kimya dalında “Alexander von Humboldt Araştırma Ödülü” ve 1975’te “Japonya’nın Uluslararası Üstün Bilim Adamı Ödülü”nü kazandı. 1973 yılında T.C. Özel Elçisi olarak Japonya’ya gönderilmişti.

Sinanoğlu birçok bilimsel kitap ve makale yazdı. Yaşamı boyunca Kuantum mekaniğine birçok katkıda bulundu. P.A.M. Dirac’in de üzerinde çalıştığı ancak çözemediği “Kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri” problemini çözdü. Türkiye’de de kuramsal kimyanın gelişmesinde öncülük etti.

Oktay Sinanoğlu, çok sayıda konferansa katılarak ve kitaplar yazarak Türkçe dilde eğitim yapılması gerektiğini yabancı dillerde yapılan eğitimlerde öğrencilerin hiçbirşey öğrenemeyeceğini ve bu nedenle eğitim eksikliği olduğunun altını çizerken, yabancı dilin sadece öğrenmek için ders olarak verilmesi gerektiğini, diğer derslerin yabancı dilde anlatılmasıyla asla anlaşılamayacağını vurguluyordu.

Dili ayrı öğretelim, dersi Türkçe yapalım, diyordu. Bu bağlamda kolejlere de karşıydı, hatta ODTÜ’de, İngilizce dildeki eğitime de karşı çıkıyordu. Zaman kendisini haklı çıkarttı, tavsiyeleri dikkate alınmayınca Türkiye’de eğitim sistemi sürekli geri gitti.

Oktay Sinanoğlu’nun bazı ifadeleri:
Dünyada neler olduğunu anlarsak Türkiye’de neler olduğunu veya olacağını daha iyi anlarız. En tehlikeli sömürgecilik, köleleşme zihinlerin ve gönüllerin sömürgeleşmesi köleleşmesidir. Birinci vazifemiz gönlümüzü ve zihnimizi kölelikten kurtarmaktır. Bunun için kendi dilimiz, Türkçe ile eğitim şarttır.

Türkiye’nin savunması Türkçenin savunması ile başlar. Bir millet tarihten nasıl silinir? Türkiye’nin bugün ne sanayisi, tarımı, teknolojisi, ne de araştırma bilimi kalmıştır. Filistin, Havai, Haiti’ye bakın neler olmuştur.

Dünyada hazırlık sınıfı denen bir olay yoktur. Hazırlık sınıfı yabancı bir ülkeye gelen yabancı öğrenciye verilir. Türkiye’de Türk genci kendi vatanında yabancı öğrenci durumuna getirilmiştir.

Yazdığı bazı kitapları:
Ne Yapmalı?
Çökmeden
İlerisi için
2050’ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi
Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü
Adam
Büyük Uyanış
Batı’nın Batışı ve Dünyada Yeni Ufuklar
Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası
Göçmen Hamamı
Hedef Türkiye
Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin
Türkçe Giderse Türkiye Gider
Türkiye Nereden Nereye
Ters Lale
Yeni Bilim Ufukları 1
Yeni Bilim Ufukları 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması
Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir