Pislikten Geçilmeyen Denizleri Temizleyici Cihaz İcat Edildi

Pislikten Geçilmeyen Denizleri Temizleyici Cihaz İcat Edildi

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili ve üç tarafı pislikten geçilmiyor. Özellikle yaz dönemlerinde sıklıkla deniz kenarları tercih edilirken kalabalık kumsallarda insanların umursamazlığı ya da çevresel etkenler nedeniyle çöpler denize karışıyor.

Çöp sorunu tüm denizleri tehdit ediyor bu sorunu çözmek için Avustralyalı Andrew Turton ve Pete Ceglinski adındaki girişimciler Deniz Çöpü(Seabin) adını verdikleri bir deniz çöp kovası icat etti. Henüz deneme aşamasındaki projede geliştirilen çöp kovası, denize bırakılıyor ve deniz seviyesiyle aynı hizada oluyor.

Elektrikli su motoruna bağlı kova, su filtresi görevi yapan bir çöp torbasına sahip. Deniz dalgaların getirdiği denizdeki çöpler kovanın içine çekiliyor, kovadaki su bir motor pompası yardımıyla filtreden geçerek tekrar denize dökülürken naylon, kâğıt, şişe vb. katı çöplerle kısmen deterjan, yağ vb. maddeler torbada kalıyor ve bu torba dolunca boşaltılıyor.

Girişimciler projeyi geliştirmek için destek arıyor. Seabin projesi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışabilirse denizler temiz kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir