Parası Çok Olanlar Çevreye Daha Fazla Zarar Verme Eğiliminde

Parası Çok Olanlar Çevreye Daha Fazla Zarar Verme Eğiliminde

Varlıklı insanlar dar gelirli insanlardan daha çok enerji ve doğal kaynak harcıyor. Almanya Federal Çevre Dairesi tarafından yapılan bir araştırmada büyük ev, otomobil seyahati ve uçak yolculuklarının ekolojik bilançoyu bozduğu belirtildi.

Gelir arttıkça enerji ve kaynak tüketimi de artıyor.

Yüksek gelirli kişiler enerji sarfiyatı düşük ev aletlerini kullanıyor, organik gıdayı tercih ediyor ve daha az et yiyor ama örneğin uzun yolculukların sürdürülebilirliğe katkısını dikkate almıyor.

Enerjinin üçte biri ısınma, diğer üçte birlik kısmı araç kullanma, kalan bölümü ise beslenme, seyahat, giyinme, yıkanma, aydınlatma ve ev aletleri kullanımında harcanıyor.

En fazla enerji harcanmasına, ısı izolasyonu olmayan evlerde oturanlar ve uçak yolculuğu yapan bilinçli tüketici neden oluyor.

Örneğin dünyanın en zenginlerinden Bill Gates, kullandığı yatlarla 1 günde dünyayı çok fazla kirletiyor. Oturduğu 5000 metrekarelik evi, seyahatlerde kullandığı özel jet filosu ekolojik bilançoyu bozuyor. Dünya kaynaklarını bu kadar sorumsuz kullanarak çevreye zarar veren bu kişiler adeta insanlarla dalga geçercesine iklim değişikliğine vurgu yaparak kitap yazıyor. Diğer yandan pek çok ülkede Dünyada iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için dünyanın süper zenginlerinin mal varlıklarına kota konulması gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir