Okula Başladıktan Sonra Çocuklarda Artan Uzağı Görememe Okul Miyopisi

Okula Başladıktan Sonra Çocuklarda Artan Uzağı Görememe Okul Miyopisi

Tablet, akıllı telefon, bilgisayar ve diğer ekranı bulunan dijital cihazlara uzun süreler bakınca maruz kalınan ışık spektrumunu ve görme davranışını değiştiriyor.

Nesnelere yakından bakarak çok fazla zaman geçirdiğinizi fark etmeniz önemli. Bunun sebebi genelde arka plan aydınlatmasının çok zayıf olmasıdır. Okul miyopisi okula başladıktan sonra çocuklarda artan uzağı görememe eğilimidir.

Uzağa bakmaya yeterli zaman ayrılmazsa, gözler yeterli rahatlama fırsatı bulamayacak ve farklı mesafelere hızlıca odaklanabilme yetisi unutulacak. Bu dijital göz yorgunluğuna neden olur. Ayrıca, dijital ekranlara bakıldığından daha az göz kırpılır, bu yüzden kornea gözyaşı sıvısıyla daha seyrek nemlendirilir. Bu durum, göz yorgunluğuna ve en kötüsü görmede bozukluğa neden olabilir.

Bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlarla çalışırken sıklıkla uzağa bakarak gözlerinize daha sık mola vermeniz gerekir ve gözlerinizin, aşırı UV ve mavi-mor ışığa karşı uygun şekilde korunmalarını sağlayarak yeterli aydınlığa maruz kaldığına emin olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir