Okul Sıraları Çocukları Kambur Yapıyor

Okul Sıraları Çocukları Kambur Yapıyor

Oturma bozukluğu yüzünden çocukluk döneminde bel desteği olmayan ayarlanabilir boya sahip olmayan sıralar ömür boyu kamburluğa sebep oluyor.

Çocuklarda oluşan oturma ve duruş bozuklukları ilerleyen yaşlarda düzeltilemeyen sorunlara neden olmakta.

Çocukluk çağında gövde omurgaya göre şekillenir. Okul sıralarının yüksekliği çocukların omurga yapılarına uygun değilse daha sonra tedavi edilmeyen veya farkedilmeyen omurga bozuklukları ilerleyen yaşlarda ağır kısıtlanmaya neden olur.

Boyu uzun çocuklarda kamburluk daha sık görülür.

Okulda çocukların sıralarda dik oturması önerilir ve sıralarda bel desteği olmalı ve çocuklara uygun omurga yüksekliğine sahip olmalıdır.

Çocukluk çağında gelişim çabuk olduğu için oturma dengesinin sağlanıp, gövde kaslarının güçlendirilmesi ve sandalyelerin bel destekli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sandalyenin boyu, ayak tabanı yere 90 derecelik açıyla, tam temas edecek şekilde ayarlanabilir olmalı. (Ancak okulların tamamına yakınında sabit ölçülerde tahta sıralar bulunduğu için bunu yapmak imkansız)

Ayrıca bilgisayar ve televizyon başında uzun süreli yanlış duruşta oturma ve ağır sırt çantalarını taşıma, hatalı ayakkabı tercihleri duruş bozukluklarına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir