İçeriğe geç

Mübarek Cuma Gününe Kara Cuma Denmesine Tepki Yağıyor

Mübarek Cuma Gününe Kara Cuma Denmesine Tepki Yağıyor

Mübarek Cuma Gününe Kara Cuma Denmesine Tepki Yağıyor

Kara Cuma adının benimsenerek ülkemizde de organizasyon düzenleyip indirimli ürünler satarak yabancı bir kültürün parçası olunduğu yönünde büyük eleştiriler var.

Her yıl sömürgeci ülkelerde süregelen bir Kara! Cuma (BLACK FRİDAY) alışveriş çılgınlığı yaşanır. Bu ülkelerin inanca dayalı günü olan şükran gününden sonra gelen ilk cuma günü “kara cuma” olarak adlandırılıyor.

Mağazalardaki çok yüksek indirimler karşısında insanların nasıl rezil kepaze olduğu, tüketim kölesi insanların ne kadar acınacak hallere düştüğünü gösteren bir gündür.

Müslüman ülke olan Amerikan yanlısı Suudi Arabistan’da aynı gün alışverişlerde aynı manzaralar yaşanıyor:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı ise tüketicileri uyardı. Bu kampanyaların vatandaşları yanılttığını, bu tür alışveriş günlerinden önce maliyetlerin yükseltilerek fiyatların şişirildiği, sonra da indirim adıyla yeniden pazarlandığı, yapılan stok eritme oyunlarına tüketicilerin düşmeyip yeni yıla kredi kartlarını doldurarak girmemesi gerektiğini belirtti.

Bu günün adıyla ilgili hassasiyet gösteren Hepsiburada ve Watsons aynı gün kampanyaya katılıyor ancak günün adını Efsane Cuma olarak adlandırıyor. Trendyol sitesi ise bir kaç güne yaydığı günlere Efsane Günler adını vermiş durumda. MediaMarkt ve Koçtaş Şahane Cuma adını vermiş durumda. Flormar ise Şanslı Cuma adını vermiş.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç

Benzer içerikler


Dünya

Mübarek Cuma Gününe Kara Cuma Denmesine Tepki Yağıyor Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir